Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ENPA võttis vastu raporti Sergei Magnitski tapjate karistamisest keeldumise kohta

Naine hukkunud Sergei Magnitski portreega 15. detsembril 2012 meeleavaldusel Moskvas
Naine hukkunud Sergei Magnitski portreega 15. detsembril 2012 meeleavaldusel Moskvas Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) võttis täna Strasbourgis vastu raporti "Keeldumine Sergei Magnitski tapjate karistamisest", mis puudutab 2009. aasta novembris Moskva eeluurimisisolaatoris surnud maksujuristi Sergei Magnitski surma ja tema avastatud ulatusliku korruptsioonijuhtumi asjaolusid.

Terava pealkirjaga raporti esitanud Šveitsi esindaja Andreas Grossi sõnul on küsimus üksnes selles, kas tapmine oli ettevaatamatusest või täiesti tahtlik, teatas Eesti delegatsiooni esimees Andres Herkel.

Debatil esinenud Herkeli sõnul ei ole raport hiljaks jäänud, ehkki Sergei Magnitski surmast on möödunud juba üle nelja aasta. Ta tõi esile selles sisalduva ulatusliku uuriva osa, mis muuhulgas heidab valgust maksupettuse osaliste ootamatule rikastumisele ning nende tegevuse uurimise põhjendamatule lõpetamisele Venemaa õiguskaitseorganite poolt.

 "Just selles ongi probleem, et raportis avatud küsimustele ei ole antud selgeid vastuseid ja järelikult tuleb neid esitada uuesti ja uuesti," ütles Herkel.

Raporti juurde lisati soovitus ENPA liikmesriikide valitsustele, milles kutsutakse tungivalt Venemaad läbi viima uurimist nii Magnitski surmani viinud kuritegude kui ka tema poolt avastatud maksupettuse süüdlaste ja selle arvel rikastunute kohta.

ENPA-l vastuvõetud resolutsioon ja soovitus kiideti heaks veenva häälteenamusega. Vastu hääletasid peamiselt Venemaa delegatsiooni liikmed.

Veidi aega enne arreteerimist, 2008. aasta oktoobris, oli Magnitski süüdistanud rühma Vene miilitsatöötajaid ja maksuinspektoreid selles, et nad olid investeerimisfondi Hermitage Capital juhi William Browderi mitmelt firmalt varastatud dokumentide abil riisunud riigieelarvest 5,4 miljardit rubla, kasutades maksutagastusi.

USA välisministeerium on kehtestanud Magnitski surmaga seotud ametnikele viisakeelu. Venemaa valitsus peab seda riigi siseasjadesse sekkumiseks.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: