ECHR: Venemaa on süüdi Magnitski inimõiguste rikkumises

Sergei Magnitski hauakivi Moskvas.
Sergei Magnitski hauakivi Moskvas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Euroopa inimõiguste kohus (ECHR) tegi otsuse Venemaa juristi Sergei Magnitski surma puudutavas juhtumis ning leidis, et Venemaa on süüdi Magnitski inimõiguste rikkumises.

Kohus otsustas ka, et Vene riik peab maksma Magnitski lesele ja emale 34 000 eurot kompensatsiooni, vahendasid AFP, Yle ja Raadio Vaba Euroopa.

Kohtunikud langetasid otsuse ühehäälselt ning seitsme juhtumit käsitlenud kohtuniku hulgas oli ka Venemaa kohtunik.

Strasbourg'is tegutsev ECHR märkis otsuses, et vangivalvurid kohtlesid Magnitskit halvasti ning tal keelati saada arstiabi, mida ta ise korduvalt nõudis. Samuti pidi Magnitski ECHR-i hinnangul ootama liiga kaua oma istungit ja tegema seda sobimatutes tingimustes.

Samuti iseloomustas ECHR Magnitski surma järel toimunud Vene kohtuprotsessi täielikult ebaõiglaseks.

Vene võimud hakkasid investeerimisfondi Hermitage Capital Management esindavat advokaati Magnitskit süüdistama maksudest kõrvale hoidmise aitamises pärast seda, kui ta oli paljastanud 230 miljoni dollarini ulatunud maksupettuse, millega olid seotud ka kõrged Vene ametnikud. Magnitski suri 2009. aastal eeluurimisvanglas pärast seda, kui ta oli umbes 11 kuud kohtuistungit oodanud.

Magnitski kunagine tööandja, investor ja Kremli-kriitik Bill Browder on teinud juba aastaid kampaaniat selle nimel, et lääneriikides võetaks vastu nn Magnitski-seadused, millega kehtestataks nii Magnitski surma kui ka muude inimõiguste rikkumistega seotud Venemaa võimukandjate vastu sanktsioone.

Magnitski-seadusi on ühel või teisel viisil rakendanud näiteks USA, Kanada, Ühendkuningriik, Eesti, Läti ja Leedu. Käesoleva aasta märtsis kiitis Euroopa Parlament heaks resolutsiooni, millega kutsusi üles rakendama Magnitski-seadusi kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: