Põhja-Eesti jõgedesse lasti üle 160 000 noorkala ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põlula kalakasvatuskeskus lasi kevadel Põhja-Eesti jõgedesse üle 160 000 lõhe ja meriforelli noorkala, et taastada nende kalade asurkonnad jõgedes, kus looduslikud populatsioonid on hävinud ning suurendada püügivaru kutselise ja harrastuskalastuse jaoks.

Kalakasvatusosakonna juhataja Kunnar Klaasi sõnul asustati Kunda jõe päritolu lõhed Selja, Valge-, Pirita, Jägala, Loobu, Püha- ja Purtse jõkke, Pudisoo jõe asurkonnast pärit meriforellid viidi Pudisoo jõkke ning Pudisoo ja Mustoja koondpopulatsioonist pärit meriforellid Pühajõkke.

Kokku asustati 11 päeva jooksul üle 35 000 kaheaastase ja üle 15 000 üheaastase lõhe noorkala ning ligi 98 000 lõhe vastset. Ühe- ja kaheaastasi meriforelli noorkalu asustati üle 12 000. Veekogudesse viidud kaheaastased kalad kaalusid keskmiselt 79, üheaastased 10 ja vastsed 0,2 grammi.

Kõikidel asustatud ühe- ja kaheaastastel kaladel on edaspidiseks eristamiseks ära lõigatud rasvauim. Kalade rännete uurimiseks märgistati 3000 kaheaastast noorkala Carlini tüüpi individuaalmärgisega. Märgisega lõhed asustati Selja, Valge-, Pirita, Jägala ja Loobu jõkke ning 500 individuaalmärgisega meriforelli Pudisoo jõkke.

Geneetiliste uuringute andmetel on Eestis seni säilinud Kunda, Keila ja Vasalemma jõgede algupärased lõhepopulatsioonid, mis on ainulaadsed Soome lahe piirkonnas ja tähelepanuväärsed kogu Läänemere ulatuses. Seetõttu pööratakse Põlulas tähelepanu algupäraste lõhepopulatsioonide genofondi säilitamisele ja kasutamisele asurkondade taastamiseks.

RMK Põlula kalakasvatuskeskus asub Lääne-Virumaal Rägavere vallas Lavi külas ja on ainus kalavarude taastamisega tegelev riiklik kalakasvandus Eestis. Põlulas on teadaolevalt kasvatatud kala juba 1895. aastast, millest viimased 20 aastat on tegeletud kaitsealuste või ohustatud külmaveeliste vääriskalaliikide noorkalade kasvatamisega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: