Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiiumaal kogutakse hiigeltuulepargi ehitamise vastu allkirju

Elektriliinid ja tuulepark.
Elektriliinid ja tuulepark. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Hiiumaal kogutakse allkirju, et algatada eelnõu Hiiu valla hiljutise otsuse tühistamiseks, millega vald sõlmis ühiste kavatsuste protokolli merre hiigeltuuleparki ehitada sooviva arendajaga.

Nädala eest sõlmisid meretuulepargi arendaja Nelja Energia ja Hiiu vald ühiste kavatsuste protokolli, millega kinnitati soovi ehitada lähiaastail Hiiu valla rannikule Euroopa suurim meretuulepark. Vallaelanikud on alustanud allkirjade kogumist, et tühistada Hiiu volikogu seesugune otsus, vahendasid ERRi raadiuudised.

Aastate eest on hiigeltuuleparkide rajamise vastu kogutud üle 8000 allkirja ja protestijad leiavad, et tollase petitsiooniga ühinenute sooviga ei ole arvestatud.

"Tegelikult Eesti riik ei vaja seda, et Hiiumaa lähistele tuleks maailma suurim tuulepark. Kuna see ei sobi ka meie elukeskkonnaga, siis on sellise suure rajatise tegemine mõttetu," ütles Hiiu valla volikogu opositsiooni liige ja allkirjade kogumise üks algatajaist Inge Talts.

"Kõik [tuuleparkide poolt rääkivad - toim.] argumendid on diskuteeritavad. Räägitakse elektrienergia vähesusest Hiiu saarel, samas energeetikud sellel seisukohal ei ole. Lubatud ringtoide on tuulepargi puhul ka küsimärgi all, sest lahtiseks jäi rahastamine, et kes rahastab Kanapeeksi alajaamast 330 kV pinge alandamise Hiiumaa jaotusjaama jaoks sobivaks. Tegelikult mina energeetilist plussi suure tuulepargi tulekul ei näe," selgitas ta.

Hiiu vallavolikogu esimees Jaanus Valk ei nõustunud väitega, et volikogu enamus on opositsiooni ja 8000 allkirja andnud inimese soovi tähelepanuta jätnud ning nende tahtest jõuga üle sõitnud.

"Need allkirjad, mis 2008. ja 2009. aastal koguti on avalikult üleval ja on näha ka mille peale need allkirjad koguti, mis olid põhjused ja probleemid. Seal oli just maismaaparkide ja inimeste läheduses olevate parkidega seotud terviseprobleemide, hiidlaste mitte tulu saamine ja planeeringute puudumisega seotud probleemid," ütles Valk.

"Täna see protokoll ja protsess, mis viie aastaga on edasi liikunud on enamus neist tühimikest täitnud. Kui see asi realiseeruks, siis ma arvan, et hiidlastel on väga palju võimalusi edasisteks arenguteks," lisas ta.

"Kui see park tänastes koostööraamides realiseerub, siis tekib hiidlastel otsene tulu, pea miljon eurot otsest rahalist tulu iga aasta, lisaks investeerimistulu, energiaühistute ja targa elektrivõrgu loomine," rääkis volikogu esimees, kelle sõnul erinevad 2008. aastal vastuseisu leidnu ja praegune protokoll üksteisest nagu öö ja päev.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: