Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti on piimatootmises tugev, kaasajastamist vajab piimatööstus

{{1412084773000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Trigon Dairy Farmingu nõukogu esimees Joakim Helenius usub, et Eestis piima kokkuostuhind normaliseerub peagi, kuid siinsed piimatööstused ei ole tõhusad ja vajavad kaasajastamist.

Ettevõtte Trigon Dairy Farming Lõõla, Kärla ja Kaiu farmides on juba praegu üle 6000 looma. Üle poole neist on lüpsilehmad. Täna avatud Lõõla laudakompleksi mahub kokku 2200 vasikat, mullikat ja lüpsilehma, vahendasid ERRi raadiouudised ja "Aktuaalne kaamera".

Juba lähiaastail on ettevõttel plaanis teha Lõõlasse veel üks 1100-kohaline laut, kuid laienemisplaane on teisigi. Joakim Helenius selgitas, et ettevõte plaanib hakata tootma ka biogaasi ja -kütust.

Peaminister Taavi Rõivas rõhutas laudakompleksi avamisel, et Eesti piimatootjad on küll tasemel, kuid nüüd tuleks panustada ka piima ümbertöötleva tööstuse kaasajastamisse.

Vene turu äralangemine mõjutab Joakim Heleniuse sõnul tugevalt piima hinda, mis on langenud. Mujal Euroopas, näiteks Saksamaal ja Prantsusmaal pole tema sõnul piima hind aga nii tugevalt langenud. "Usun, et on ainult ajaküsimus, kui piima hind taastub ka Eestis," sedastas Helenius.

Trigon Dairy Farming müüb oma piima praegu peamiselt Leetu, sest Eesti piimatööstused on Heleniuse sõnul väikesed ja ebaefektiivsed. "Kui Eesti suurim piimatööstus suudab vastu võtta umbes 250 tonni päevas, siis Leedu piimakombinaadid võtavad vastu umbes 1200 tonni," ütles Helenius.

Peaminister Taavi Rõivas rõhutas Lõõla laudakompleksi avamisel, et kuigi Eesti on väga tugev piimatootmises, on nüüd aeg piimatööstused järele aidata.

"Samm edasi saaks olla see, kui me panustaksime ka töötlemisse selliselt, et igast väljalüpstud kilost oleks võimalik rohkem lisandväärtust saada," ütles Rõivas. "Me oleme koostöös ettevõtjatega arutamas, millised võiksid olla konkreetsed investeeringud. Ma usun küll, et siin võiks olla riigil, Euroopa Liidu vahenditel ja ettevõtjatel koostööpunkte küll ja küll," lisas ta.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: