Täismahus nimekiri: presidendilt saab tänavu teenetemärgi 99 inimest ({{commentsTotal}})

{{1423041633000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

President Toomas Hendrik Ilveselt saab sel aastal sarnaselt nelja eelmise aastaga teenetemärgi 99 inimest. President annab teenetemärgid üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril Rakvere teatris.

2010. ja 2009. aastal jagas Ilves 97 ordenit, aasta varem aga 268 ordenit. Rekord kuulub Arnold Rüütlile, kes tunnustas 2006. aastal 834 inimest.

"Eesti tänab ja tunnustab teenetemärkidega erinevate elualade inimesi nii kodumaal kui ka kaugemal, kelle igapäevane pühendumus oma tööle, oma kutsumusele ning seeläbi Eesti paremaks muutmisele väärib meie riigi kõrgeimat tänu," kirjutab president Ilves teenetemärkide andmise otsuses.

President Ilves annab teenetemärgid üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril Rakvere teatris pidulikul üritusel "Eesti tänab".

"President Ilves on üsna ametiaja algusest peale hoidnud seda joont, et teenetemärkidega peetakse silmas ennekõike ühelt poolt haridus- ja kultuuritegelasi ja teiselt poolt riigiametnikke ja vähem siis poliitikuid. Ja ka tänavune nimekiri räägib sellest samast ehk siis on meeles hoitud inimesi, kes on panustanud Eesti paremaks muutmisse läbi inimeste õpetamise, harimise, läbi oma loometöö ja teiselt poolt siis läbi riigi teenimise kas siis kodumaal või väljaspool Eestit," kommenteeris nimekirja "Aktuaalsele kaamerale" ajaloolane Marek Tamm.

TÄNAVUSED AUTASUD JAGUNEVAD JÄRGMISELT:

Riigivapi I klass

Siim Kallas - Euroopa Komisjoni asepresident 2004-2014

Riigivapi II klass

Andrus Ansip - endine peaminister

Riigivapi III klass

Indrek Teder - jurist, õiguskantsler

Valgetähe I klass

Carl Bildt - Läänemere piirkonna koostöö ja Euroopa julgeoleku edendaja, Rootsi

Valgetähe II klass

Mihhail Lotman - kirjandusteadlane ja semiootik

Valgetähe III klass

Mikk Marran - kaitsepoliitika edendaja
Karl Pajusalu - keeleteadlane, akadeemik, Tartu Ülikooli professor
Maido Saar - tantsulooja ja -juht
Hirvo Surva - koorijuht

Valgetähe IV klass

Sven Lennart Alpstål - ettevõtluse edendaja
Viljar Aro - hariduselu edendaja
Dan Bogdanov - informaatikateadlane
Ahto Buldas - küberneetikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Vaiko Eplik - muusik ja helilooja
Gennadi Gramberg - rahvusvähemuste koostöö edendaja
Veljo Haamer - infoühiskonna arendaja
Mart-Järvo Hirtentreu - ettevõtluse edendaja
Iira Igasta - ajakirjanik
Ülle Jaakma - loomakasvatusteadlane, Eesti Maaülikooli professor
Peeter Jalakas - teatrijuht ja lavastaja
Veljo Kaasik - arhitekt
Marika Kairjak - riigiametnik, õigusloome edendaja
Tõnis Kanger - keemik, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Feliks Kark - näitleja
Leida Kikka - ettevõtluse edendaja
Janika Kronberg - kirjandusteadlane
Celia Kuningas-Saagpakk - diplomaat
Sulev Kõks - neurobioloog, Tartu Ülikooli professor
Tõnis Kõrvits - helilooja
Indrek Laul - ettevõtluse edendaja, klaverikunstnik
Hellar Mutle - ettevõtluse edendaja
Inna Ombler - riigiprokurör
Toomas Rang - elektroonikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Indrek Rohtmets - loodushariduse edendaja, teaduse populariseerija
Riina Rõõmus - raadioajakirjanik
Üllar Saaremäe - lavastaja ja näitleja
Mare Vint - graafik
Veiko Õunpuu - filmilooja

Valgetähe V klass

Tuuli Duneton - kaitsepoliitika arendaja
Ehalill Halliste - tekstiilikunstnik
Saamo Heldema - ajaloo talletaja Läänemaal
Leida-Tiia Järg - muusikateadlane ja pedagoog
Valdeko Kalma - maadlusspordi edendaja Viljandimaal
Margus Kappel - muusik
Mihkel Karja - kaevur, kaevandamistehnoloogia arendaja
Silvia Karro - ajakirjanik
Paul Kokla - keeleteadlane
Reet Kokovkin - kohaliku elu edendaja Hiiumaal
Marcus Adrian Kolga - eestluse edendaja Kanadas
Gunnar Koll - sordiaretaja
Igor Kotjuh - luuletaja, prosaist, tõlkija
Kristo Käärmann - ettevõtluse edendaja
Marju Lepajõe - religiooniteadlane, Tartu Ülikooli õppejõud
Linnu-Lydia Mae - logopeed, puuetega laste hariduse edendaja
Hillar Mets - illustraator, karikaturist
Hardi Meybaum - ettevõtluse edendaja
Urmas Nemvalts - illustraator, karikaturist
Mati Nõmmiste - audiitortegevuse arendaja
Helle-Reet Paris (Vahersalu) - kunstihariduse edendaja
Aivar Pikkmets - talupidaja, ettevõtluse edendaja
Pille-Riin Purje - teatrikriitik
Leida Rammo - näitleja
Rasmus Rask - lastekaitse edendaja
Riho Ridbeck - muusik ja koorijuht
Viiu Sillaste - tehnikahariduse edendaja, Tallinna Tehnikakõrgkooli professor
Alan Teder - eesti muusikakultuuri tutvustaja, Kanada
Marko Tiirmaa - kohaliku elu edendaja, riigikaitseõpetaja, kaitseliitlane, nooremleitnant
Ruslan Trochynskyi - muusik, Eesti-Ukraina kultuurisidemete edendaja
Viivi Voorand - muusikapedagoog ja koorijuht
Rein Väli - represseeritute eestseisja Saaremaal

Valgetähe medal

Fedor Shantsyn - ajaloo talletaja Narvas

Eesti Punase Risti II klass

Urmas Lepner - arstiteadlane, kirurgia arendaja

Eesti Punase Risti III klass

Mart-Peeter Erss - sotsiaaltöö arendaja
Tõnu Vanakesa - kirurg

Eesti Punase Risti IV klass

Taimi Allas - vereandja
Kaja Arbeiter - perearst
Eva Kirillova - puuetega inimeste eestseisja
Anne Kõiv - puuetega laste hariduse edendaja

Eesti Punase Risti V klass

Peeter Hallist - vereandja
Vello Vaarmets - vereandja

Kotkaristi II klass

Frederick Ben Hodges - Eesti ja NATO koostöö edendaja, kindralleitnant, Ameerika Ühendriigid

Kotkaristi III klass

Kaupo Rosin - kaitseväelane, kolonelleitnant

Kotkaristi IV klass

Arne Hass - kaitsepolitseinik
Toomas Õmblus - kaitsepolitseinik

Kotkaristi V klass

Kert Kotkas - politseiametnik, politseileitnant
Viktor Preiman - vabadusvõitleja
Reimo Raivet - politseiametnik, politseileitnant
Andrei Taratuhin - politseiametnik, politseikapten

Kotkaristi kuldrist

Kersti Nüüd - politseiametnik, piirivalve- vanemkonstaabel
Aleksandr Pavlov - kaitseliitlane, kapral

Maarjamaa Risti I klass

Timothy John Berners-Lee - arvutiteadlane, World Wide Web'i looja, Suurbritannia

Maarjamaa Risti II klass

Neelie Kroes - digitaalse ühisturu edendaja, endine Euroopa Komisjoni asepresident, Madalamaad

Maarjamaa Risti III klass

Nils Göran Bronner - Eesti ettevõtluse toetaja, Rootsi
Janis Kažocinš - Eesti - Läti julgeolekukoostöö edendaja
Elmer MacKay - Eesti sõjapõgenike abistaja Kanadas
Christopher P. Skaluba - Eesti - NATO koostöö edendaja, Ameerika Ühendriigid
Timothy Snyder - ajaloolane, Yale'i Ülikooli professor, Ameerika Ühendriigid

Maarjamaa Risti IV klass

Saska Saarikoski - ajakirjanik, Soome

Maarjamaa Risti V klass

Zinaida Strogalštšikova - vepsa kultuuri edendaja

Toimetaja: Priit Luts, Liis Velsker



ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: