Kohus jättis Kremli kriitikule Navalnõile tingimisi karistuse, kuid tühistas koduaresti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1424164473000 | amCalendar}}
Aleksei Navalnõi koos lähedastega tegemas videokõnet vangis viibiva venna Olegiga.
Aleksei Navalnõi koos lähedastega tegemas videokõnet vangis viibiva venna Olegiga. Autor/allikas: AP/Scanpix

Vene prokurörid nõudsid opositsiooniliidrile Aleksei Navalnõile Moskva kohtus 10-aastast reaalset vangistust väidetavate kelmuste eest, mille eest ta on juba tingimisi karistatud. Kohus jättis tingimisi karistuse muutmata, kuid tühistas koduaresti ning pikendas katseaega kahelt aastalt viiele.

Lisaks tühistati Zamoskvoretšje kohtus talle määratud 500 000 rubla suurune trahv, vahendas Interfax.

Ka Aleksei Navalnõi vennale taotles prokurör kaheksa-aastast reaalset vangistust, kuid kohus jättis talle varem määratud karistuse muutmata - Oleg peab kandma reaalse vangistuse kolm aastat ja kolm kuud ning maksma poole miljoni rubla suuruse trahvi.

"Me nõuame, et Navalnõi mõistetaks 10 aastaks vangi," vahendas Reuters varem prokuröri sõnu apellatsioonikaebuses.

Aleksei Navalnõid ja tema venda Olegi süüdistatakse aastatel 2008 kuni 2012 vähemalt 30 miljoni rubla omastamises kahelt firmalt - kosmeetikakompaniilt Yves Rocher ning ettevõttelt Mnogoprofilnaja Protsessingovaja Kompanija. Samuti toodi välja Aleksei Navalnõi varasem süüdistus varade oletatava kõrvaldamise kohta firmast Kirovles.

Mõlema venna kaitsjad nõudsid nende kõikidest süüdistustest õigeks mõistmist.

Navalnõi enda sõnul on süüdistused tema vastu poliitiliselt motiveeritud. Ka inimõiguslased on tunnistanud Navalnõi poliitvangiks.

30. detsembril mõistis Moskva Zamoskvoretšje kohus vennad süüdi kompaniide Yves Rocher ja Mnogoprofilnaja Protsessingovaja Kompanija raha omastamises kelmusega ning selle legaliseerimises.

Kohus mõistis Aleksei Navalnõile tingimisi kolme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse ning Oleg Navalnõile sama pika reaalse vanglakaristuse üldrežiimiga koloonias ning ta vahistati otse kohtusaalis.

Lisaks määras kohus mõlemale 500 000 rubla ehk 6418 euro suuruse trahvi ning rahuldas nende vastu esitatud tsiviilhagi nelja miljoni rubla ehk 51 341 euro suuruses summas.

Riiklik süüdistaja oli taotlenud Aleksei Navalnõile, arvestades tema tingimisi vanglakaristust kompanii Kirovles kohtuasjas, kümneaastast, Oleg Navalnõile aga kaheksa-aastast vanglakaristust.

Varem koduarestis viibinud opositsioonijuht Navalnõi on muuseas osalenud ka Moskvas toimunud massimeeleavaldusel.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: