Aleksei Navalnõi vend vabanes vanglast

Oleg ja Aleksei Navalnõi 29. juunil pärast esimese vanglast vabanemist.
Oleg ja Aleksei Navalnõi 29. juunil pärast esimese vanglast vabanemist. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi vend Oleg Navalnõi vabanes reede hommikul vanglast pärast seda, kui oli kandnud ära kolme ja poole aasta pikkuse vanglakaristuse.

Vabanemist Orjoli oblastis asuvast vanglast oli tulnud vaatama suur hulk toetajaid ja ajakirjanikke, ning loomulikult ka sõbrad ja sugulased vend Alekseiga eesotsas, vahendasid Meduza, Moscow Times ja Navalnõi veebileht.

Nii Aleksei kui ka Oleg Navalnõi mõisteti 2014. aastal Moskva kohtu poolt süüdi kelmuses ja rahapesus.

Juhtum puudutas Prantsuse kosmeetikafirma Yves Rocher' Vene tütarettevõttelt Yves Rocher Vostok 26,7 miljoni rubla ning ettevõttelt Multiprofile Processing Company enam kui 4,4 miljoni rubla väljapetmist ja rahapesu. Venemaa uurimiskomitee väitel pesti see raha ettevõtte Kobjakovskaja Fabrika Po Lozopleteniju kaudu, mida kontrollisid vennad Navalnõid ja nende sugulased.

Navalnõid end süüdi ei tunnistanud ning nad ise kui ka nende toetajad rõhutasid, et tegu on võimude poolt poliitilistel eesmärkidel fabritseeritud kohtuprotsessiga. Inimõigusorganisatsioon Memorial käsitles Oleg Navalnõid poliitvangina.

Kohus mõistis Aleksei Navalnõile tingimisi kolme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse ning Oleg Navalnõile sama pika reaalse vanglakaristuse üldrežiimiga koloonias.

Euroopa inimõiguste kohus leidis 2017. aastal Venemaa rikkus kohtuasjas vendade Navalnõide üle kohut pidades menetlusnorme. Kuna inimõiguste kohtu hinnangul oli tegu ebaõiglase kohtuprotsessiga, mõistis inimõiguste kohus Venemaalt Navalnõide kasuks välja üle 80 000 euro. Vene ülemkohtu presiidium aga Navalnõide kohtuotsust ei tühistanud.

Oleg kasutas vanglas veedetud aega õppimiseks ning ta omandas õigusteaduses magistrikraadi. Samuti pälvisid palju tähelepanu tema poolt vanglas tehtud joonistused. Tema kogemuste alusel koostas Meduza ka veebimängu, kuidas vanglas ellu jääda.

Ta on nentinud, et ei ole veel kindel, kas hakkab pärast vabanemist tegutsema poliitikas või asub hoopis tööle juristina.

Sotsiaalmeedias jagatud videol on näha ka Oleg Navalnõi vabanemishetk, mil ta vennaga kallistab, toetajaid tervitab ning kohalesaabunutelt naljatlevalt küsib, et kas ta peab nüüd mingi avalduse tegema.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: