Kenyas ülikoolirünnaku korraldanud äärmuslased ähvardasid uute rünnakutega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Kenya ülikoolilinnakus üle 140 inimese tapnud äärmuslased lubasid riigi verre uputada, kui Kenya jätkab Somaalia siseasjadesse sekkumist. Keenia politsei on praeguseks rünnakuga seoses vahistanud viis inimest, sealhulgas kooli turvamehe, keda kahtlustatakse rünnakule kaasaaitamises.

Garissa ülikoolist leiti laupäeval 19-aastane tüdruk, kes oli end kaks päeva peitnud, kartes uusi rünnakuid. Varahommikul alanud rünnaku ajal peitis ta end kappi riiete alla ning ei tulnud peidust välja, kuigi teised temaga koos olnud tudengid seda ründajate käsu peale tegid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nad ütlesid voodi alla peitnud klassikaaslastele, et nüüd tuleb välja tulla. Kui nad tulid, siis öeldi neile, et kui moslemisõnu ei oska, siis heida pikali, kuid kui oskad, siis mine teisele poolele," meenutas rünnakus ellu jäänud Cynthia Cheroitich. See tüdruk hoidis end peidus, kus leidis janu kustutamiseks vaid kehakreemi. Ta julges välja tulla alles siis, kui Kenya politseinikud tõid kohale professori, keda ta tundis.

Neljapäeva hommikul 13 tundi kestnud rünnakus ja tulevahetuses hukkus 142 tudengit, kolm politseinikku ja kolm sõjaväelast.

"Ründajad võtsid tüdruku telefoni ja ütlesid naisele, et nüüd tapame su lapse ning see on viimane kord, kui sa oma lapse häält kuuled. Kuula mind teda tapmas. Ja siis kõlas lask," rääkis samuti rünnakus ellu jäänud Daisy Achieng.

Somaaliast pärit äärmuslaste liider oli Kenya kodanik Mohamed Mohamud.

Nairobi lubas 200 000 eurot info eest, mis ründajate juhi vahistamiseni viib. Viis inimest on seni võetud vahi alla, nende hulgas kooli turvamees.

Al-Qaedaga seotud rühmitus lubas aga Kenya linnad verest punaseks värvida, kui riik ei vii oma vägesid Somaaliast ära ja ei lõpeta moslemite tagakiusamist. Avalikkus on aga tõstatanud küsimusi turvalisuse kohta.

"Me tapsime neli ründajat ehk need, kelle juurest leidsime relvad. Kui on teisi kavandajaid, siis normaalne julgeolekusüsteem leiab nad ja teavitab neist," vastas Kenya siseminister Joseph Nkaissery.

Samal ajal püüavad omaksed leida rünnakus hukkunuid, kes on viidud pealinnas Nairobisse lahkamisele või kohalikesse surnukambritesse.

"Me ei tea, mis nüüd saab. Keegi ei aita, kelleltki pole küsida ning saadud kontaktnumber on Punase Risti oma, mis on pidevalt kinni," ütles hukkunud tudengi sugulane Enock Nyambane.

"Tulime siia, et leida Doreen Gakii üles, sest me ei tea, kus ta on. Oleme otsinud teda haiglast, kuid edutult," sõnas Fridah Kinyua, kelle sugulane rünnakus hukkus.

Rünnak Garissa ülikoolilinnakus on ohvriterohkeim riigis pärast plahvatusi USA saatkonnas 1998. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: