Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Washingtonis: osa bin Ladeni "raamatukogust" ootab veel avalikustamist

Eramu Pakistanis, kus Osama bin Laden ennast varjas.
Eramu Pakistanis, kus Osama bin Laden ennast varjas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA valitsus avalikustas hulga seni salastatud dokumente, mis saadi kätte neli aastat tagasi terroripealiku Osama bin Ladeni peidupaigast. Dokumentide hulgas on näiteks nimekiri inglisekeelsetest raamatutest, mida Bin Laden luges, ning kirjavahetust al-Qaeda juhtfiguuridega.

"Neli aastat tagasi maikuus USA sõdurite poolt erioperatsiooni käigus tapetud terrorirühmituse al-Qaeda juht Osama bin Laden paistis enne oma surma olevat üsna hästi kursis maailma asjadega ning kuigi ta oli skeptiline e-mailide kirjutamise suhtes, oli ta ka terroristidevõrgustiku igapäevajuhtimises üsna aktiivne, näitavad eile avalikustatud dokumendid, mis tema peidupaigast kätte saadi," selgitas ERR-i USA korrespondent Lauri Tankler.

Kõiki Pakistanist Abbotabadi linnas asunud dokumente pole USA luureeksperdid veel sellisel moel läbi töötanud, et neid saaks avalikustada, kuid paljud nendest kirjadest ja raamatute nimekirjadest on ka tõlgituna kättesaadavad USA rahvusliku julgeoleku direktoraadi koduleheküljel. Tänaseks on 103-st kätte saadud dokumendist avalikud 27.

"Kolmapäeval avaldatud kirjade hulgas on näiteks üks, kus vähem kui pool aastat enne ameeriklaste reidi kirjutab bin Laden oma kaaslastele, et ta peab tõenäoliselt lähiajal Pakistanist lahkuma, kuid et tal läheb veel aega, enne kui ta leiab uue koha, kus ta kolmas naine ja poeg Hamza saaks nendega ühineda," ütles Tankler.

Hamza, toona 22 aastane, oli vastanud talle, et ta soovib oma isa jälgedes käia ning hakata samuti pühasõdalaseks. Uudisteagentuuri Reuters ajakirjanik Mark Hosenball, kes on seda teemat pikemalt uurinud, arvas, et Hamza asukohta ei oska nimetada ka Ameerika Ühendriigid.

"Kuid kirjadest tuleb välja palju muudki - näiteks see, kuidas bin Laden ütles oma alluvatele, et al-Qaeda ei peaks Lähis-Idas kohalike võimudega kaklema ning võitlejad peaksid keskenduma Ameerika Ühendriikide ning nende esindajate ründamisele," märkis Tankler.

Näiteks soovitas bin Laden Araabia poolsaare al-Qaeda harul ära leppida Jeemeni võimudega ja luua liit ameeriklaste vastu.

Samuti on võimalik kirjadest välja lugeda bin Ladeni rahulolematust al-Qaeda Iraagi haruga ehk organisatsiooniga, mis hiljem al-Qaedast lahku lõi, end Islamiriigiks ümber nimetas ning nüüd Süürias ja Iraagis võimu püüab võtta.

Omamoodi huvitav on ka raamatute nimekiri, mis Osama bin Ladeni peidupaigast kaasa võeti. "Inglisekeelsete raamatute hulgas on näiteks ajalehe Washington Post ajakirjaniku Bob Woodwardi sisukas kirjeldus sellest, kuidas president Barack Obama on suhtunud sõdadesse, raamat nimega „Obama sõjad"," rääkis Tankler.

Samuti leiti ka vandenõuteoreetikute lemmik teoseid, mis rääkisid illuminaatide maailmavallutusplaanidest ja sellest, kuidas salajased grupid Ühendriike kontrollivad.

"Irooniliselt oli al-Qaeda endise juhi raamatute hulgas ka üks David Ray Griffini teos, mis väidab, et 11. septembri terrorirünnakud olid president George Bushi valitsuse enda planeeritud ja ellu viidud," märkis Tankler.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: