Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: Eesti naiste seksuaalkäitumises on kümne aastaga toimunud murrang

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti naiste seksuaalkäitumine on turvalisem, hoiakud eneseteadlikumad ja soov saada rohkem lapsi on suurem kui kümme aastat tagasi, selgub Tartu Ülikooli naistekliiniku uuringust.

Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliiniku juhataja Helle Karro sõnul on kõige olulisem tulemus see, et naiste seksuaalkäitumine on kümne aastaga turvalisemaks muutunud, hoiakud on eneseteadlikumad ja naised soovivad saada rohkem lapsi.

"Kui me vaatame lapsesaamise soove, siis oli enam neid, kes sooviksid saada kolme või rohkemat last. Ideaal on selline, et inimesed tahaksid rohkem lapsi," rääkis Karro ERR-i raadiouudistele.

Karro nimetas lapsesaamise soovi põhilised mõjutajad: kindlustunne töökoha suhtes, paindlik tööaeg, majanduslik olukord korras ja lapse hoiuvõimalused.

Seksuaalkäitumine on muutunud mitmekesisemaks ja turvalisemaks. Esimese seksuaalvahekorra vanus ei ole nihkunud nooremasse ikka, see on jäänud keskmiselt 17-18 eluaasta vahele. Esimeses seksuaalvahekorras kasutatakse nüüd rohkem rasestumisvastaseid vahendeid ja esmakordses vahekorras ollakse pigem püsiva või varasemast tuttava partneriga.

Kai Part Tartu Ülikooli kliinikumist kinnitas, et tõepoolest võib uuringust välja lugeda, et viimase kümne aastaga on toimunud lausa murrang. "On hakatud palju rohkem kasutama usaldusväärseid rasestumisvastaseid vahendeid. Samal ajal on raseduste katkestamise osakaal oluliselt vähenenud."

Seksuaalkäitumist on mõjutanud ka see, et seksuaalsusega seotud teemadel räägitakse rohkem nii kodus kui koolis. Väga oluline on Kai Pardi sõnul ka nõustamisteenuse kättesaadavus.

"Meil on olemas uuringu andmed, mis ütlevad, et seksuaalharidus on siia oluliselt kaasa aidanud. Kooli kohustuslik seksuaalharidus on jõudnud praktiliselt kõikide nooremate vastajateni," ütles Part.

Samuti on tema sõnul mitmed inimesed abi saanud noorte nõustamiskeskustest.

Uurimisgrupi liige Made Laanpere avaldas lootust, et asjatundjaid üha rohkem kuulda võetakse. Tema sõnul peab kohustuslik kooli seksuaalharidus jätkuma.

"Noortele mõeldud teenused peavad kindlasti olema kättesaadavad. Rasestusmisvastaste vahendite osas peaks tegelema nende müütidega, mis nende kasutamist piirata võivad. See, mis on hästi peaks jätkuma ja see, mis veel ei ole - selles osas on meil olemas inimesed, kes teavad, mida ette võtta," sõnas Laanpere.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: