Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu liikmed ootavad Vene duumalt piirileppe osas selgeid arenguid

Eesti piir.
Eesti piir. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Paar päeva tagasi saabus teade, et Venemaa riigiduuma arutab Eesti-Vene piirilepete ratifitseerimise eelnõud novembrikuus. Välisminister Kaljurand ütles, et piirilepe jõuab ka riigikogusse sügisel, kuid riigikogu saadikud on endiselt ära ootaval seisukohal ning soovivad näha selgeid märke Venemaalt, et sealne duuma leppe kinnitamist tõsiselt võtab.

Kui eelmise aasta algul leping allkirjastati, esitas valitsus selle üsna varsti riigikogule, kus toimus eelnõu esimene lugemine ning seejärel jäädi Venemaa samme ootama, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Tänaseks on ametisse nimetatud uus riigikogu koosseis ning piirilepet puudutav eelnõu menetlusest välja langenud ja tuleb uuesti esitada.

Endine välisminister ja Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet arvab, et piirileppe menetlemisel tuleks hoida Venemaaga sama tempot.

"Valitsus võiks riigikogule ette valmistada kõik ratifitseerimiseks vajalikud materjalid selleks sügiseks," arvas Paet, kes märkis, et kui vaadata lähitulevikku on Venemaaga sama tempo hoidmine mõistlik.

Samas toonitas Paet, et riigikogu ei tohiks teha ratifitseerimisotsust enne, kui Venemaa riigiduumas on leppe heaks kiitmis protsess väga selgelt edasi läinud.

Riigikogu saadik Marko Mihkelson (IRL) on samal seisukohal, aga tuletab meelde, et riigiduuma see koosseis lõpetab järgmise aasta kevadel. "See, et nad on nüüd teatanud, et nad võtavad piirileppe tööplaani novembris viitab sellele, et nad on jätkuvalt huvitatud piirilepingute ratifitseerimisest veel selle koosseisu ametiaja jooksul," arvas Mihkelson.

Ta tõdes, et Eesti-Vene piirileppe temaatika on ikka veel väga aktuaalne ennekõike meie julgeoleku tugevdamise seisukohast. "On äärmiselt oluline, et enne kui saame teha suuremaid investeeringuid peaks olema piirileping jõustatud," rõhutas riigikogu saadik.

Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa (KE) ütleb, et riigikogu eelmine kooseis ei jõudnud Venemaa poolseid samme ära oodata.

"Ootame - kui nad alustavad seda protsessi, siis on üsna varsti selge, kas nad teevad seda tõepoolest formaalselt või teevad näo säilitamiseks, et me arutame, kuid sellise arutelu tulemus oleks see, et sellise riigiga nagu Eesti piirilepet ei taha," rääkis Eesmaa, kes märkis, et taoline stsenaarium on võimalik.

Riigikogu saab siiski hakata piirilepinguga tegelema alles siis, kui valitsus on selle parlamenti saatnud. Välisminister Marina Kaljurand kinnitas, et valitsus esitab piirlepingu ratifitseerimiseks sügisel.

"Täpsemat kuupäeva ma öelda ei oska, kuid loomulikult jälgime ratifitseerimise protsessi kulgemist Venemaa riigiduumas ja ilmselt püüame nii palju kui võimalik seda kahte protsessi paralleelset läbi viia," selgitas Kaljurand.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: