Bildt võrdles Putinit Miloševiciga, Medvedev aga hoiatas Ukrainat Jugoslaavia saatuse eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Slobodan Miloševic (1941-2006) Haagi kohtus
Slobodan Miloševic (1941-2006) Haagi kohtus Autor/allikas: AFP/Scanpix

Nii Rootsi endine peaminister Carl Bildt kui ka Venemaa praegune peaminister Dmitri Medvedev meenutasid käesoleval nädalal Ukraina kriisist rääkides Jugoslaaviat. Kahe poliitiku rõhuasetused olid samas oluliselt erinevad. Kui Bildt võrdles Vladimir Putinit Slobodan Miloševiciga, siis Medvedev hoiatas, et me võime peagi rääkida Ukrainast kui minevikuriigist nagu Jugoslaavia.

Rootsi endise peaministri Carl Bildti arvates saaks Ida-Ukraina kriisi lahendada samal viisil nagu kunagi lahendas Lääs konflikt Horvaatia ja Serbia vahel. Tema arvates võib juhul, kui Donbassi küsimus Kremlile juba liiga tülikaks muutub, sellise lahendusega nõustuda ka Vene president Vladimir Putin, vahendas Unian.

"Kui Venemaa soovib siiralt otsida väljapääsu sellest konfliktist, tuleks Moskval leppida piirkonda rahuvalvajate saatmisega, mis oleks ka alguseks Donbassi Ukrainaga reintegreerimisele. Näide sellisest lahendusest on meil olemas. 20 aastat tagasi oli rahvusvaheline kogukond jõudmas Bosnia konflikti lahendamise lõppfaasi. Kuid samal ajal jätkus vastasseis ka Horvaatias, eriti Serbiaga piirnevas Ida-Slavoonias," rääkis Bildt väljaandele Novoje Vremja.

Bildt meenutas, et nii nagu Venemaa president Putin täna Ida-Ukraina kohta, rõhutas ka Serbia juht Slobodan Miloševic siis, et probleemi saab lahendada ainult juhul, kui Zagreb serblastest separatistidega otse läbi rääkima hakkab.

"Hiljem ta aga nõustus ÜRO rahuvalvajate piirkonda saatmisega. Rahuvalvajate ülesandeks oli regiooni demilitariseerimine ja selle Horvaatia kontrolli alla andmine tingimusel, et on tagatud seal elavate serblaste julgeolek. Kõiki Ida-Slavooniat puudutavaid probleeme siis veel ei lahendatud, kuid konflikt sai läbi," tunnistas Bildt ja lisas, et selline mudel toimiks ka Donbassi puhul.

"Tekib vaid üks küsimus. Kas tõesti räägib Kreml tõtt, kui ta väidab, et tunnistab Ukraina suveräänsust Donbassis ja et Moskva soovib normaalseid suhteid Läänega?" nentis Bildt.

Medvedev: ma loodan, et me ei pea varsti meenutama, et oli selline riik nagu Ukraina

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev omakorda aga hoiatas Sloveenia televisioonile antud intervjuus, et Ukrainat võib oodata ees Jugoslaavia saatus.

"Ma meenutasin Jugoslaaviat ainult seetõttu, et ma loodan, et me ei pea natukese aja pärast sarnaselt meenutama, et kunagi oli selline riik nimega Ukraina," selgitas Medvedev.

Venemaa valitsusjuht süüdistas Ukraina olukorras Kiievi praegusi ja endisi juhte ning rõhutas, et tema arvates saavad probleemi lahendada ainult ukrainlased ise. Medvedevi arvates peab Kiiev lähtuma Minski rahuleppe tingimustest, Donbassi võitlejad aga peavad näitama üles valmisolekut läbirääkimisteks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: