Maineka inimõigusauhinna võib teiste seas saada Nemtsov, Savtšenko või Snowden ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Euroopa Parlament

Euroopa Parlamendi jagatavale Sahharovi auhinnale on tänavu kuus nominenti, teiste seas Boriss Nemtsov, Nadija Savtšenko või Edward Snowden.

Inimõiguspreemiale kandideerijate esitlemine toimub ametlikult 28. septembril, laureaat selgub oktoobris.

Sahharovi auhind mõttevabaduse eest 2015 nominendid on:

Raif Badawi – Saudi Araabia blogija, kellele mõisteti 10 aastat vangistust, 1000 piitsahoopi ja kogukas trahv islami väärtuste solvamise eest omaloodud veebisaidil Free Saudi Liberals.

Venezuela demokraatlik opositsiooniliikumine ja riigi poliitvangid – opositsioonijõude koondav Mesa de la Unidad Democrática on 2008. aasta valimiste eel loodud koalitsioon, mille eesmärgiks on astuda vastu Hugo Chávezi parteile.

Somaalimaa aktivist Edna Adan Ismail – endine minister, kelle eesmärgiks on teha lõpp naiste suguelundite moonutamisele. Ismail on Edna Adani nimelise sünnitushaigla direktor ja rajaja Hargeisas, Somaalimaal.

Boriss Nemtsov – Venemaa füüsik, endine asepeaminister ja hilisem opositsioonipoliitik. Nemtsov mõrvati 2015. aasta veebruaris Moskvas.

Nadija Savtšenko – Ukraina sõjaväelendur ja ülemraada liige, kuulub Ukraina delegatsiooni Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees. Savtšenko võeti vangi 18. juunil 2014 ja viidi ebaseaduslikult Venemaale, kus ta viibib senini vangistuses.

Kolm vilepuhujat – Edward Snowden, Antoine Deltour ja Stéphanie Gibaud

Snowden on USA rahvusliku julgeolekuameti (NSA) endine lepinguline töötaja, kes teavitas meediat ameti laialdasest veebipõhisest jälitustegevusest. Snowden oli Sahharovi auhinna nominent ka 2013. aastal.

Deltour on endine Price Waterhouse Coopersi audiitor, kes oli nn LuxLeaksi skandaali taga, paljastades ajakirjandusele salajased maksuotsused suurfirmade ja Luksemburgi riigi vahel.

Gibaud tõi avalikkuse ette pangandusettevõtte UBS AG maksudest kõrvalehoidmise ja rahapesu.

Sahharovi auhinda mõttevabaduse eest annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Selle tunnustuse on alates 1988. aastast pälvinud inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvaid üksikisikud ja organisatsioonid. Mullu sai Sahharovi auhinna vägistamisohvrite ravile pühendunud kongolasest günekoloog Denis Mukwege.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: