Keskerakonna toetus langes pärast Savisaare altkäemaksuskandaali puhkemist

{{1443784017000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Korruptsiooniskandaali sattunud Keskerakonna toetus võrdsustus septembris Reformierakonnaga, selgus BNS-i tellitud TNS Emori uuringust.

Keskerakonna toetus langes septembris eelmise kuuga võrreldes ühe protsendipunkti võrra 24%-ni, Reformierakonna toetus kasvas seevastu nelja protsendipunkti võrra samuti 24%-le.

Edgar Savisaare altkäemaksuskandaali puhkemine mahtus küsitlusperioodi keskele. Kui küsitlusperioodil 18.-21. septembrini oli Keskerakonna reiting 29%, siis pärast skandaali puhkemist langes reiting 21%-le.

"Kas see mõju on lühiajaline või pikaajaline, sõltub järgnevate päevade, nädalate sündmustest. Suure tõenäosusega on see lühiajaline, kui mingit uut informatsiooni või mingeid uusi sündmusi antud skandaali valguses ei toimu, sest Keskerakonna valijat iseloomustab suhteliselt kõrge stabiilsus," selgitas Emori uuringujuht Aivar Voog "Aktuaalsele kaamerale".

Voogi kinnitusel võitsid Keskerakonna langusest enim Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Reformierakonna neljaprotsendilise tõusu taga näeb ta aga pigem siiski valitsuskoalitsiooni püsimajäämist.

"Reformierakond omab selles koalitsioonis domineerivat positisooni - nad on peaministrierakond. Kõige rohkem plusspunkte teenisid nemad sellest," ütles Voog.

Toetust kasvatasid septembris ka sotsiaaldemokraadid. Kui augustis oli toetus SDE-le 16%, siis septembris 18%. Vabaerakonna toetus püsis muutumatuna 17% juures. Voogi arvates on nad endiselt populaarsed, sest pakuvad selget alternatiivi valitsuskoalitsioonile.

Parlamendierakondade toetusreitingutes hoiavad viimast kohta IRL ja EKRE, mõlema toetus oli septembris 7%. Voogi sõnul on IRL-il kattuvusi mitme erakonnaga, mistõttu on konkurents suur ja kui teised on tugevad, siis jääb IRL-i positsioon jätkuvalt nõrgaks.

Emori uuring võtab arvesse vaid neid, kel on kindel erakondlik eelistus. Oma eelistust ei osanud septembris öelda 24% vastanuist.

Kokku küsitles Emor 779 valimisealist Eesti kodanikku vanuses 18-74 aastat.


ERR-i tellitava ja nädala eest avaldatud Turu-uuringute küsitluse põhjal oli Keskerakonna toetus septembris 29%,
Reformierakonnal 21%, SDE-l 15%. Järgnesid Vabaerakond (11%), IRL (9%) ja EKRE (6%).

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: