Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": ämmaemandate ühingu suhtluskeskkonnast Perekool on saanud Eesti õelaim netifoorum

Mitu nn beebiblogijat on kuulutanud sõja Perekoolile, süüdistades, et tegu on Eesti õelaima netifoorumiga. Asja teeb tähelepanuväärseks, et algul heal eesmärgil loodud platvormi peab Eesti Ämmaemandate Ühing ja sellele maksab peale riik. Kuna selgub, et ühingu jaoks on Perekooli reklaamimüük suurim tuluallikas, tekib küsimus – on nad tegelikult huvitatud selle puhtaks rookimisest? Kriitikute eesotsas on blogija Mariann Treimann ehk Mallukas.

"Ma olen ise ka mõelnud, et äkki jääb mõnele lapsele kodus peksa andmata, kui saab ennast nagu välja elada kuskil, et... Aga selles suhtes, ma ei tea, mingu ravile siis, ma ei viitsi ka nagu mingi avalik peksukott olla," rääkis Mariann Treimann ETV saates "Pealtnägija" .

"See blogimise eesmärk ongi ju see, et seda loetakse, ja sellega kaasnevad paraku nii toetajad kui vastased," arvas Eesti Ämmaemandate Ühingu president Pille Teesalu.

Meedia tituleerib Mariann Treimanni alias Mallukat staarblogijaks. Alustanud juba kümme aastat tagasi pubekana mis-ma-täna-tegin-tüüpi veebipäevikuga, pidas ta seejärel Austraalias elades reisi- ja peoblogi, olles Eestis tagasi, töötas Delfis ja Naistelehes, kuid laiema tuntuse saavutas kaks aastat tagasi, kui – oodates oma esimest last – hakkas pidama Õhtulehe beebiblogi. Malluka nime all kujunes sellest Eesti üks enim loetud ajaveeb.

"Mäletan, et kunagi mul oli blogis keskmiselt 300 klikki päevas ja ma mõtlesin, et juba see on nagu hästi palju. Ja kui ma teatasin, et ma olen rase, siis see tekkis, läks mingile tuhandele ja ma mõtlesin juba, et “oh issand, see on nii palju”. Ja kui ma lõpuks tegin endale selle Facebooki lehe, oma blogile, ja ma mäletan, kui mul sai seal täis sada fänni, siis ma mõtlesin, et “issand jumal”, et ma olin nagu hämmingus, et sada inimest on koos, ja nüüd saab varsti 20 000," rääkis Mariann Treimann.

25-aastane eksajakirjanik töötab praegu portaali Cherry sisuturundusjuhina. Isiklik blogi on tema sõnul nii hobi kui tuluallikas, sest tänu külastatavusele müüakse sinna reklaami. Ka toetavad blogi Facebooki leht, Youtube’i kanal ja Instagrami konto.

Mallukas räägib seal kõigest, alates tütrest Mari-Johannast, suhtest mees Kardoga ja koduloomadest kuni ühiskondlike teemadeni.

"Mida mina teen ja mida Mari teeb ja mida abikaasa teeb ja mida ämm teeb ja kuidas läheb. Eks võib-olla kõige rohkem lugejaid on toonud sihukesed minu võib-olla emotsionaalsused. Kui mind midagi ärritab, siis ma nagu kohe emotsiooni pealt panen selle kirja või teen teinekord mingit sihukest nalja, mille kohta võib-olla kõik ei saa aru," rääkis Treimann.

Üks skandaalseim „nali” puudutas kinnist emade gruppi Facebookis, kus arutati tema arust tobedusi ja mille Mallukas ristis seal valitseva õhkkonna tõttu hitler-emmedeks. Asi päädis grupi sulgemisega. '

On see teadlik taktika või lihtsalt edevus, kuid blogija pole lasknud mööda ühtegi võimalust tähelepanu saada. Näiteks asus ta avalikus kohas imetamise eestkõnelejaks, afišeeris end vaktsineerimise vastasena, käis ETV saates "Ringvaade" kassikaka puhastamise masinat testimas ja tegi tagatipuks TV3 abil meediasündmuse isegi enda pulmadest sel suvel.

"Kui tuntud blogija kirjutas oma lapseootusest terve raamatu, siis oma pulmapäevast ei venitaks ta väikest buklettigi välja, sest retsept, kuidas saada endale unistuste pulmad tasuta, on lihtsamast lihtsam. „Hakkad kuulsaks blogijaks, sebid palju koostööpartnereid, saad kõik asjad tasuta, siis sa ei pea vahepeal raha teenima ja hangid inimesed, kes sinu eest teevad hästi palju asju ära, ja siis sa lähed õigel päeval kohale ja oled abielus." [TV3, Seitsmesed uudised 5. juuni.2015]. 

Olgem ausad – on see eneseeksponeerimine, küsitavad naljad või muu, aga paljudel ajab netitäheke karva turri. Kuid nüüd on skandaalse blogija enda taluvuspiir ületatud. Ja selle ületas – üllatus, üllatus – Perekooli foorum, mis peaks olema noorte perede ja lapsevanemate nõustamis- ja suhtlusplatvorm. Viimased kaks aastat on aga sinna tehtud Malluka kohta kümneid teemasid, kus hekseldatakse detailselt ja halastamatult tema personaalküsimust.

Näiteks juba 2014. aasta novembrist on üleval teema „Seks ja midagi veel Mallukaga”, kus keegi on pidanud vajalikuks küsida, kas ja millistel asjaoludel teie mees seksiks Mallukaga. Ja noored emad arutavad seda!

"Ma saan aru, et sõnavabadus on olemas ja inimeste üle tohib muidugi loomulikult arutleda, kui nad on enda asjad niimoodi avalikult välja laotanud, aga kuskil on nagu ju piir. Et siin ei ole enam arutamine, vaid siin on konkreetne halva soovimine, sõimamine, ja mitte ainult mulle, vaid ka näiteks, kui mu laps oli vastsündinud, sai ka tema omajagu pähe. Kes ütleb vastsündinud lapse kohta, et ta on “reptiil”? Või minu vanemate kohta midagi halvasti öelda, sest ega nemad ju ei kirjuta minu blogi?" rääkis Treimann.

"Aga võib see olla, et sa ikkagi oled selle ise kõik välja kutsunud sellega, et sa oledki teinud enda eraelu selliseks, noh, peenrahaks?" küsis ajakirjanik. "Et sa ju ise raporteerid kõikidest pisiasjadest ja õhutad seda sellega tagant? Et “kui sa tahad staarblogija olla, siis kannata ära," ütleb kriitiline inimene?"

"See on tegelikult ju natuke naeruväärne, et sõnavabadus on ju tegelikult olemas meil kõigil, on ju; aga kuskilt võiks nagu piir minna inimese enda viisakusest ka. Minul on ka näiteks õigus arvata, et sul on kole kampsun, aga see ei tähenda seda, et kui sa mulle poes selle koleda kampsuniga vastu tuled, ma hakkan sind sitaga loopima, sest ma ütlen, et “aga ise sa panid selle kampsuni selga, ja see on tülgastav,” vastas Treimann.

Põgus surfamine kinnitab: kohati ehmatava detailsusega lahatakse Perekoolis nii kuulsuste kui lihtinimeste füsiognoomiat ja intiimelu. Pahatihti on näha, et foorumit kasutatakse ärategemiseks pere purunemise korral.

"Kui teie kohta isiklikult kirjutataks kusagil internetis, et teie laps on reptiil või teie mees rahuldab teist naist, kusjuures nimeliselt on isikud identifitseeritud, või teie ise olete näiteks lõdva püksikummiga või teie ämm on muidusööja, mis tundeid see teis tekitaks?" küsis ajakirjanik

"Kummaline küsimus... Mis moel ma sellele lähenen?! Ma ei loekski selliseid asju!" vastas ämmaemandate ühingu president Pille Teesalu.

Ämmaemandate ühingu juba 1999. aastal loodud Perekool on idee järgi superettevõtmine. Missioon on pakkuda kiiret, kättesaadavat, tasuta, anonüümset ja heal professionaalsel tasemel nõustamist peret planeerivatele, lapseootel ja lastega peredele. Alates 2013. aastast toetab seda ka riik hasartmängumaksu rahast - näiteks käesoleval poolaastal 8977 euroga. Kodulehel on umbes 30 500 registreeritud kasutajat ja 80 000-108 000 unikaalset külastust nädalas.

Kuid ka Perekooli enda rahataotluses toodud numbrid näitavad, et nõustamine on langustrendis. 2014. aastal vastasid spetsialistid mureküsimustele poole vähem kui 2009. aastal. Aja jooksul on teemadering tervishoiust kaugenenud ja toon käest ära läinud.

"Á la keegi tuleb ja küsib näiteks, et kuulge, mul on lapse töövihikus sihuke ülesanne, mida ma ei oska lahendada, kas keegi aitaks mind. Eeldades, et see on Perekool ja seal on teised lapsevanemad ja äkki keegi oskab aidata, saab ta hoopis teada, et ta on mõttetu libu, kes on arvatavasti kuskil suvaliselt jorsilt lapse saanud, ei oska lugedagi, ja miks ta üldse neid lapsi teeb, kui ta ei oska ülesannet töövihikustki lahendada. Ja see on reaalselt, avage ükskõik mis teema, ja keegi saab seal sõimu. Lihtsalt keegi saab sõimu," rääkis Teesalu.

Ühingu presidendi sõnul on Perekoolis üle 3000 teema ja Top 45 hulgas on tema hinnangul ainult kasulikud asjad. Kui küsime seda edetabelit näha, selgub, et esiotsa teemad on – immigrandid, abielumeeste armukesed ning tuludeklaratsioon ja nii edasi. Ilmselt on küsimus, mida keegi peab asjalikuks. Seda kõike haldavad kolm osakoormusega moderaatorit ja president möönab isegi, et anonüümses keskkonnas kipub asi aeg-ajalt käest minema.

"Inimesed ei oska käituda! Nad unustavad ära, kus nad on, ja et nad on tuvastatavad," ütles Teesalu.

Uue teema saab algatada iga registreeritud kasutaja. Kusjuures see, kes ise nime ei võta, saab automaatselt varjunime Kägu. Seega me ei tea, kas konkreetsete kägude taga on üks, kümme või sada isikut. Mallukas on kõige reljeefsem näide, aga ta ei ole ainus. Näiteks ühele selle loo kontekstis anonüümseks jääda soovivale blogijale, kes on väikelapse ema, tuli perekooli sõim nii halval ajal ja valusalt, et tal tekkisid lausa enesetapumõtted. Seda enam, et tema palveid tekst maha võtta eirati.

„Kõik see juhtus ajal kui ma olin depressioonis, nutsin õhtuti nende teemade pärast, sõin rahusteid ja mõtlesin nii mõnigi kord, et võib-olla oleks lihtsam mõni tablett rohkem süüa,” ütles ta.

Perekool ise väidab, et sobimatu jutt kustutatakse mõne tunniga pärast kaebust. Samas on küllaldaselt konkreetseid näiteid, kus sõimu ei võeta maha kuude ja aastate kaupa, hoolimata konkreetsetest palvetest. Miks?

"Kui on postitusi, mis on seotud isiku nimedega, siis esmaselt tuleks tegelikult need nimed sealt likvideerida ja püüda seda postitust siis sobivaks kohendada. Kui teda ei ole võimalik korrastada, siis minnakse kustutamiseni. Aga see kustutamine ei ole tavapärane tegevus tegelikult portaalis, sest kustutamine - kuidas ma ütlen -, kustutamine kutsub esile taas uue ja uue teema algatuse. Ega see teema ei jää siis kuhugi vaka alla," rääkis Teesalu.

Mallukas püüdis algul kiusajatega võidelda oma meetoditega. Ta tegi Youtube’i klipi, kus luges ette õelamaid kommentaare ja plõksis vastu.

"Mulle meeldib, et inimestele käib hullult pinda, et ma olen rumal, tühine ja labane selle eest, et ma sain tasuta pulmad! Proovi ise, olles rumal, tühine ja labane, saada tasuta pulmad! Mulle meeldib - sõimab mind ja siis lõppu ütleb: "pulmad on muidugi rõõmus sündmus ja soovin noorpaarile õnne eluteel". Mine palun ravile, sul on fucking lõhestunud isiksus," rääkis Treimann Youtube'i loos.

"Pigem see oli vist sihuke hetk, et kui ma selle üle nalja ei tee, siis ma lõikan veenid läbi endal (naerab). Et ma nagu pigem üritasin naljaga võtta, ja noh, suht vahet ei ole. Teen parem nalja selle üle ja ei võta nagu hinge, aga tegelikult ikka võtad," ütles Treimann.

Ühtegi teemat maha ei võetud, vaid neid tuli juurde, ja aina õelamaid. Seepeale kirjutas blogija oktoobri algul Perekooli administraatorile – vaikus. Siis palus juristi, et see saadaks kirja – vaikus. Siis helistas ta otse Pille Teesalule.

"Ta ei paistnud kursis olevat, kes seda foorumit haldab, millal täpselt loetakse üldse meile, ja üldse, mis meile loetakse, jäi nagu talle väga segaseks. Ainuke, mis ta suutis mulle pakkuda, oli see, et äkki ma teen ise neid teemasid," ütles Teesalu.

"Ta [Mariann Treimann] väidab, et te olite talle öelnud: "Kuule, mulle tundub, et sa ise algatad Perekoolis neid enda sõimuteemasid?"," küsis ajakirjanik. Teesalu eitas seda.

"Küsimus ei olnud selliselt püstitatud. See oli täpsustav küsimus, kas see võib nii olla, et ta on selle teema sinna ise algatanud. Mingisuguse teema algatanud," väitis Teesalu.

"See on ju tobe isegi, või ma ei kujuta ette, kes see teeks sihukest asja, et ma käin süstemaatiliselt sõimamas ennast päevast päeva. Ma peaks üsna lõhestunud isiksus olema selle jaoks - et ma ei tea. Ei, ei, ma ei ole neid teinud - neid teemasid endast," kinnitas Treimann.

Pärast kõnet presidendile võeti osa koledusi maha, aga ainult selleks, et uued asemele tuleks. Näiteks päev enne intervjuud pani keegi üles teema, kus spekuleeriti Malluka teise raseduse kohta.

"Kõige viimane rida, mis seal eile sündis - seal jõutakse selleni, et see on joobes peaga tehtud soovimatu laps. See on okei kommentaar teie meelest või ei ole okei? See on absoluutselt eba..., noh, see ei ole korrektne. Te ütlete, et teie reaktsioonikiirus on mingi tundides, siis see on endiselt seal üleval, eks ju, juba teist päeva?" rääkis Treimann.

Teesalu kinnitas, et kommentaar võeti hommikul maha.

Intervjuu toimus reedel ja pärast seda jõudis keegi veel üles panna kaks Malluka teemat, mis tuli maha võtta. Andmekaitse Inspektsiooni peadirektori Viljar Peebu sõnul pole midagi vaielda: seadused ja kohtupraktika, näiteks kurikuulus Leedo versus Delfi kaasus, ütlevad, et foorumi pidaja kaasvastutab - eriti, kui sellelt teenitakse tulu. [

"Kui on nii-öelda sellised kestvad probleemid, mis teevad sulle haiget, ja teine pool on pahatahtlik ja ei reageeri, ja selle Perekooli pidaja puhul saab sellest ka ise materiaalset kasu selle keskkonna haldamisest, siis on tsiviilkohtu menetlus täiesti mõistlik viis, kuidas oma õigusi kaitsta," ütles Viljar Peep.

Ja just siinkohal on meie loos üllatus. Selgub, et Perekool on Eesti Ämmaemandate Ühingu suurim tuluallikas. Umbes pool ühingu rahast tuleb foorumi reklaamimüügist – aruande kohaselt 2014. aastal üle 70 000 euro ja 2013. aastal üle 50 000 euro. Sellest makstakse muu hulgas ka presidendi palk.

Teesalu tunnistas, et Perekool on nende jaoks ülioluline, aga tõrjus teooriat, et külastatavuse säilitamiseks pole nad huvitatud selle rookimisest. Tema sõnul kavatsetakse rakendada tervet arsenali uusi tehnilisi meetodeid, et korda pidada. Samas on tal kahju, et ämmaemanduse arendamise asemel tuleb selliste probleemidega tegeleda.

Pärast "Pealtnägija " saadet avaldas Perekool toimetuse pöördumise, milles on öeldud:

"Perekool.ee ei hakka Pealtnägijas välja toodud probleemide arutelu tsenseerima, siiski palume aruteludes jääda viisakaks ning mittesolvavaks. Solvavad kommentaarid kustutatakse! [---] Lisaks on kõigil võimalus siin anonüümselt kirjutada, kuidas Teie arvates saame Perekool.ee paremaks ja kasutajasõbralikumaks muuta. Teie antud tagasiside kokkuvõte avalikustatakse 16. november Perekool.ee's."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: