Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juhan Kivirähk: toetajaid kaotav IRL peaks tuletama meelde hooliva konservatiivsuse sõnumi

Foto: ERR

Turu-uuringute AS-i uuringujuht Juhan Kivirähk ütles, et Keskerakonna puhul oli juba enne partei kongressi näha, et erakond on lõhenenud. EKRE-le konkurentsis alla jäänud IRL-il soovitas Kivirähk aga keskenduda "hoolivale konservatiivsusele."

Keskerakonna toetus on eelmise kuuga võrreldes kaheksa protsendi võrra langenud ja on nüüd 25 protsenti, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud ja Turu-uuringute aktsiaseltsi korraldatud küsitlusest. Kui Keskerakond on vaatamata reitingu olulisele langusele säilitanud suurima toetajaskonnaga partei positsiooni, siis Isamaa ja Res Publica Liidu toetus on langenud juba üsna valimiskünnise lähedale ning on 7 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teine on 20 protsendiga Reformierakond, järgnevad sotsiaaldemokraadid 14, Vabaerakond 13 ja EKRE 10 protsendiga. Valitsusse kuuluva IRL-i toetus on langustrendis juba alates valimistest ning see on jõudnud 7 protsendini.

IRL ja Keskerakond on ainsad parteid, kelle reiting langes, teistel see mõne protsendi võrra tõusis. Keskerakonna reiting kukkus 8 protsendi võrra, mis on neil selle aasta suurim kukkumine.

"See tugev langus leidis aset juba enne kongressi nii, et Keskerakond selle suure sisemise võitlusega siiski suutis oma maine juba enne kongressi niimoodi ära rikkuda, et valijad sealt eemaldusid. Sest oli ju selgelt näha, et erakond on lõhenenud, et ükskõik kumb pool seal võidu saavutaks, et osa valijaid niikuinii selle toetamisest loobuks," selgitas Turu-uuringute AS-i uuringujuht Juhan Kivirähk.

Kivirähk lisas, et kuu tagasi toimunud hüpe Keskerakonna populaarsuses oli ajutine ja nüüd on partei toetus tagasi samal tasemel nagu see oli valimiste ajal. Keskerakond kaotas valijaid nii eestlaste kui venelaste seast. Eestlaste seas langes nende toetus 20 protsendilt 13-le ja venelaste seas 86-lt 79-le.

Teise kukkuja, IRL-i reiting on parlamendierakondadest kõige madalam. Kivirähk ütles, et pärast "kampsunite" lahkumist on IRL Res Publica nägu ja Vabaerakonna puhul paistab, kuidas sinna IRL-st läinud olulised tegijad on partei hästi erakonnamaastikul sisse seadnud, jagades pidevalt kolmandat-neljandat kohta sotsiaaldemokraatidega.

"Pikka aega olid nüüd IRL ja EKRE võrdselt toetatavad, aga selge, et see segment toetab rohkem EKRE ideoloogiat, kui seda IRL-i häbelikku konservatiivsust, mida nad valitsuskoalitsioonis olles täiel rinnal väljendada ei saa. Ja praegu nad jäävad selles segmendis selgelt hätta," nentis Kivirähk.

Kivirähk märkis, et väikseima toetajaskonnaga ei suuda IRL ennast ka valitsuses maksma panna. "Eks nüüd praegune see suur vastasseis [Juhan] Partsi ja [Jevgeni] Ossinovski vahel - kui see nüüd IRL-ile hävinguga lõpeb, siis jääb see toetus veel madalamaks," arvas ta.

IRL-il soovitab Kivirähk meenutada Tunne Kelami sõnastatud loosungit hoolivast konservatiivsusest ning näidata mõistmist ühiskonnas olulistel teemadel, sest valitsusesiseselt ei saa nad võidelda samadel positsioonidel nagu EKRE. Nii jääb partei kaotajaks. Küsitlus toimus 25. novembrist 8.detsembrini, valim oli 1000 vastajat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: