Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rakvere lihakombinaadis toimus taas ammoniaagileke

Rakvere lihakombinaat
Rakvere lihakombinaat Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Neljapäeva pärastlõunal teatati häirekeskusele ammoniaagilekkest Rakvere lihakombinaadi külmutusseadmest. Kannatada sai kaks inimest. Olukord sündmuskohal on lahenenud. Ohtu elanikkonnale ei olnud. Alles eelmise nädala laupäeval toimus samas kombinaadis ammoniaagileke, mille tagajärjel said kolm inimest vigastada ja üks töötaja hukkus.

Kell 14.23 teatati häirekeskusele, et Lääne-Virumaal Sõmeru vallas Roodevälja külas Rakvere lihakombinaadis on mees sisse hinganud ammoniaagiaure. Kohale saadeti kiirabi, päästjad Rakvere, Sillamäe ja Kohtla-Järve päästekomandodest koos keemiavarustusega, Rakvere operatiivkorrapidaja ning regiooni vastutav korrapidaja.

Esimesena kohale saabunud päästjad fikseerisid külmutusseadmete torustiku juures ühe ruutmeetrisel alal ammoniaagiloigu, piirasid ohutsooni (laohoone) ning kontrollisid, et inimesi alal ei viibiks. Keemiavarustusega päästjad koristasid ammoniaagiloigu ning kontrollisid sündmuskoha ära kella viieks pärastlõunal. Elanikkonnale ohtu ei ole.

Kiirabi toimetas kannatada saanud mehe haiglasse kontrolli. Teise inimese lubasid meedikud peale kontrolli koju.

"Rakvere lihakombinaadis tekkis kesklaos väiksemat sorti ammoniaagileke, kuid leke peatati kohe omade jõududega. Kogu juhtum endast ohtu ei kujutanud ning juhtumile reageeriti koheselt kutsudes kohale kiirabi ja päästjad," ütles HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm.

Nüüdseks on Päästeamet omalt poolt kõik üle kontrollinud. Mõlemad arstliku kontrolli vajanud meest on nüüd ka kiirabist koju saanud. Kesklaos jätkub töö peale päästjate lahkumist.

"Õnnetuse asjaolusid uurib edasi HKScan Estonia koostöös tööinspektsiooniga ning täpsem info sündmuse kohta selgub kui uurimine on läbi viidud," märkis Soorm.

Mida teeb ammoniaak inimesele?

Ammoniaagi mõju inimestele sõltub selle kontsentratsioonist, kokkupuute ajast ja inimese eripäradest. Sisse hingamisel võib ammoniaak põhjustada ühendi kõrgema kontsentratsiooni korral ninas, kurgus ja hingamisteedes limaskesta põletusi. Viimane omakorda võib viia bronhhide ja keele selja turseni. Väiksemas koguses võib gaas esile kutsuda köhimist ning ärritust kurgus ja ninas.

Samuti tekitab ammoniaak isegi madala kontsentratsiooni korral ulatuslikku silmade ja nahaärritust. Kõrgema kontsentratsiooni korral võib kokkupuude lõppeda põletuse, tõsiste vigastuste ja püsiva silmade kahjustusega või pimedaks jäämisega.

Ammoniaaki kasutatakse külmutusseadmetes ning ammooniumhüdroksiidi leiab mitmete akende ja põrandate puhastusvahendite koostisest.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: