Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peskov Litvinenko mõrva raportist: tõenäoliselt võib seda seostada Briti huumoriga

Kremli kõneisik Dmitri Peskov koos Venemaa presidendi Vladimir Putini, välisminister Sergei Lavrovi ja nõuniku Juri Ušakoviga enne kohtumist Jaapani peaministri Shinzo Abega
Kremli kõneisik Dmitri Peskov koos Venemaa presidendi Vladimir Putini, välisminister Sergei Lavrovi ja nõuniku Juri Ušakoviga enne kohtumist Jaapani peaministri Shinzo Abega Autor/allikas: Mihhail Klimentjev/TASS/Scanpix

Kreml mõistis hukka endise KGB ja FSB töötaja Aleksandr Litvinenko tapmist käsitleva Briti juurdluse, nimetades naljaks selle järeldusi, mis seostavad eksluuraja mürgitamist Vene presidendi Vladimir Putiniga.

"Võibolla see on nali," ütles Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele. "Tõenäoliselt võib seostada suurepärase Briti huumoriga fakti, et avalik uurimine põhineb eriteenistuste, nimetamata eriteenistuste salastatud andmetel," lausus ta.

Peskovi sõnul annab Venemaa kõigile brittide küsimustele Litvinenko asjas vastused diplomaatiliste kanalite kaudu.

Ühtlasi ütles Venemaa suursaadik Suurbritannias Aleksandr Jakovenko ütles pärast kohtumist Briti välisministeeriumis, et Moskva peab raporti järeldusi vastuvõetamatuteks.

"See on meie jaoks täiesti vastuvõetamatu, et raportis on järeldus, justkui oleks Vene riik kuidagi seotud Litvinenko surmaga Suurbritannia territooriumil," rääkis ta ajakirjanikele.

Saadik on veendunud, et raport kahjustab Moskva ja Londoni suhteid.

"FSB (Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistuse) operatsioonile Litvinenko tapmiseks andis ilmselt heakskiidu president Putin," ütles Briti juurdlust juhtinud kohtunik Robert Owen Londonis.

Litvinenko mürgitati radioaktiivse polooniumiga Londonis 1. novembril 2006.

Moskva on alati eitanud seotust Litvinenko surmaga ning on keeldunud tunnistamast kahtlusalustena Andrei Lugovoid ja Dmitri Kovtuni. Suurbritannia nõuab mõlema väljaandmist.

"Kui härra Lugovoi mürgitas härra Litvinenko, siis on tõenäline, et ta tegi seda FSB käsul," ütles Owen. "Lisaksin, et pean seda väga tõenäoliseks. Leidsin, et mürgitamisest võttis osa ka härra Kovtun."

Litvinenko jõi ühes Londoni hotellis teed, mis sisaldas surmavat kogust polooniumi isotoopi 210 ja suri kolm nädalat hiljem haiglas. Ohvri lesk väidab, et tema abikaasa töötas surma ajal Briti välisluureteenistuse MI6 heaks ja tapeti Moskva käsul.

Litvinenko ise süüdistas enne surma tapmiskäsu andmises Putinit, aga Briti juurdlustulemustes seostatakse esmakordselt Vene presidenti ametlikult selle looga.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: