Konkurendid ja eksperdid kahtlevad 5G võrgu peatses võimalikkuses

Foto: Siim Lõvi /ERR

Telia Sonera plaanib võtta mobiilside viienda generatsiooni ehk 5G võrgu Tallinnas kasutusele aastal 2018. Nii konkurendid kui eksperdid peavad seda aga väga ebatõenäoliseks, sest vajalike võrgustandardite väljatöötamine on planeeritud alles aasta-paar hiljem.

Elisa võrgujuht usub, et enne kui aastal 2019 ülemaailmsel raadiokonverentsil üldse 5G sagedused välja jagatakse, on ebarealistlik sellist kommertsteenust välja lubada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Täna öelda, et aastal 2018 tuuakse välja 5G võrk kommertskasutuseks on kindlasti ennatlik, kuna puudub 5G standard, puuduvad sagedused ja puuduvad ka lõppkasutaja terminalid ehk telefonid-tahvlid, millega seda teenust kasutada," väitis Elisa võrgujuht Andrus Kaarelson.

5G võrgu antennid muudavad seadme nii suureks, et nii suurt mobiiltelefoni ei pruugita tahta. Kui 5G võrk ükskord valmib, siis tõenäoliselt ei ole selle kasutajaks tavaline mobiilside klient.

"Meditsiin, mobiilne kaugkirurgia sõjakolletes," pakkus Tele2 tegevdirektor Argo Virkebau võimalikke kasutusvaldkondi. "Aga eelkõige räägitakse ärikliendist, räägitakse robotitest, räägitakse isesõitvatest autodest. Sellest ei pruugigi tulla üldse massiteenus. Võib tulla väga spetsiifiline seadmete ühendamise viis," oletas Virkebau.

Need pole ainult konkurendid, kelles asi kahtlust tekitab.

"Reklaamiinimesed on nagu nad on. Nad lubavad ikka igasuguseid asju. Ma olen kuulnud, et Samsungil pidi juba olema viienda põlvkonna võrk. Nad küll ei tea täpselt, mis see tähendab," tõdes TTÜ signaaltöötluse professor Tõnu Trump.

Telia Sonera peakontorist Stockholmis kinnistati "Aktuaalsele kaamerale", et plaan on jõus, sest Stockholm ja Tallinn on ühed parema võrguühendusega linnad maailmas. Teadmata, kui kalliks see tavakasutajale kujuneb, saavad nende linnade elanikud kahe aasta pärast kasutada 5G mobiilside võrku. Kui vajalik võrgu taristu on välja ehitatud, saab Telia klient ühes sekundis alla laadida vähemalt ühe gigabaidi ulatuses andmemahtu.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: