Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailmaturu nafta- ja gaasihinnad sunnivad Eesti põlevkivitootjaid oma tehnoloogiaid üle vaatama

Maailmaturu madalad nafta- ja gaasihinnad on sundinud Eesti põlevkivitootjaid ja -töötlejaid oma tehnoloogiaid üle vaatama. Eesti Energia on otsinud võimalusi kaevandustehnika uuendamiseks ja tehnoloogiate tänapäevastamiseks.

Viimase aasta vältel on õlihindade madalseis toonud kaasa ettevõtete sulgemisi ja suurkoondamisi Ida-Virumaal. Olemasoleva põlevkivitaristu ning Eesti energiajulgeoleku säilitamine ja areng nõuavad uusi tehnolahendusi ning tootmise moderniseerimist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me peame kasutama jätkuvalt nutikaid tehnoloogiad, et tagada võimalikult optimaalne ja konkurentsiline omahind läbi selle meie võimekus konkurentsiturgudel läbi lüüa. Teisisõnu ka pakkuda tööd maksimaalselt paljudele inimestele," ütles Eesti Energia juhatuse liige Andres Vainola.

Eesti Energia Narva karjääris on seni uuendatud nelja sammuvat ekskavaatorit üheteistkümnest. Uuendatud juhtimissüsteem võimaldab jälgida tööprotsesse, vältida tõrkeid ja kiirendada ning odavdada remonditöid. Sellel aastal võetakse kasutusele uued omakonstrueeritud kergemad suurema mahuga kopad, mis parandavad masinate jõudlust kümnendiku ning pikendavad nende tööiga kümnekonna aasta võrra.

"Me olime dilemma ees, kas koppade mahte kasutades kergmetalle ja uusi keevistehnoloogiaid, tellida tootjatehaselt, tellida ta väljast mõnelt teiselt inseneribüroolt, või teha endal. Me kaalusime kõiki alternatiive ja me oleme jätkuvalt veendunud, meie enda motivatsioon ja oskusteave siinkohal on maailmaklassi Kui meie prototüüp saavutab planeeritud tootmisvõimekuse, me jätkame tõenäoliselt selle tootmist ja selle tehnoloogia arendamist enda maja sees," lausus Vainola.

"Vahe on tunda, seni katsetame, konkreetselt ma veel midagi ei ütleks, tuleb veel töötada, siis on selge. Omad plussid sellel kindlasti on. Konkreetselt ma veel midagi ei ütleks, tuleb veel töötada, siis on selge. Omad plussid sellel kindlasti on," kommenteeris ekskavaatorijuht Sergei Soitu.

Vastavalt pikaajalisele mäetööde arengukavale peaks Narva karjäär töötama kuni 2032. aastani. Vainola sõnul on tehnoloogia täiustamise raames võimaliku kaevandusviisina arutatud tulevikus kombainitehnoloogia kasutamist. Ökoloogilise jalajälje vähendamiseks ja maksimaalseks energia kättesaamiseks mõeldakse põlevkivi kohal lasuva turba põletamisele Auvere Elektrijaamas ja aheraine kasutamisele killustiku tootmiseks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: