Interfaxi allikas: Savtšenko võidakse vahetada Buti ja Jarošenko vastu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Viktor But ja Nadia Savtšenko. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vene uudisteagentuuri Interfax allika kohaselt võib Venemaa nõustuda Ukraina õhuväelase ja rahvasaadiku Nadia Savtšenko väljavahetamisega juhul, kui vastutasuks lastakse vabadusse mitu Venemaa kodanikku, nende seas ka USA vanglas viibivad Viktor But ja Konstantin Jarošenko.

"Praegusel hetkel käivad läbirääkimised, sealhulgas ka konfidentsiaalsete kanalite kaudu, selle üle, kas on võimalik Savtšenko vabastada vangide vahetamise teel. Vene pool esitas nimekirja oma kodanikest, kelle vastu ta on nõus endise Ukraina sõjaväelase vabaks laskma," rääkis allikas Interfaxile.

Tema sõnul on nimekirjas ka USA-s pikka vanglakaristus kandev relvaärimees Viktor But ning USA-sse kokaiini smugeldamisega vahele jäänud lendur Konstantin Jarošenko.

Allika sõnul on selline kokkulepe võimalik, eriti pärast seda, kui Savtšenko kohtuotsus jõustub.

Meedias on viimasel ajal avaldatud teateid, mille kohaselt võib Savtšenko näiteks vangide vahetamise raames peagi kodumaale naasta. Samas on Kreml korduvalt eitanud selliste kokkulepete olemasolu ja Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov on selgitanud ajakirjanikele, et president Vladimir Putin pole Savtšenko küsimuses mingit otsust teinud.

Ukraina president Petro Porošenko teatas 22. märtsil, et Kiiev on valmis andma piloot Nadia Savtšenko koju naasmise nimel Venemaale kaks Ukraina kätte vangi langenud Vene sõjaväelast, Aleksandr Aleksandrovi ja Jevgeni Jerofejevi. Porošenko väitel on tema Venemaa kolleeg Vladimir Putin sellise vangide vahetusega nõus.

Ukraina riigipea sõnul andis Putin sellise lubaduse nn Normandia neliku kohtumise ajal ja see pidi teoks saama pärast kohtuotsust. "Aeg on seda lubadust täita," märkis Porošenko.

Samas on Venemaa meestest sisuliselt lahti öelnud väitega, et mehed pole enam tegevteenistuses ning sattusid Ida-Ukrainasse omal algatusel eraisikutena. Ukraina võimude poolt terrorismis süüdistatavad Aleksandrov ja Jerofejev on aga korduvalt kinnitanud, et ise pole nad erru läinud.

Rostovi oblasti Donetski kohus mõistis 22. märtsil Ukraina piloodi ja rahvasaadiku Nadia Savtšenko süüdi kõigis süüdistuspunktides. Karistuseks on 22 aastat vabadusekaotust tavarežiimiga koloonias. Lisaks määrati Savtšenkole 30 000 rubla ehk ligi 395 euro suurune trahv "riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest".

Savtšenko on juba varem öelnud, et ei kavatse kohtuotsust edasi kaevata, sest tegu pole õigusemõistmise, vaid ette määratud tulemusega näidisprotsessiga. Samuti on Ukraina piloot rõhutanud, et Venemaa kohtul puudub igasugune õigus tema üle kohut mõista.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: