Stoicescu: Washingtoni tuumakohtumisel juriidiliselt siduvaid leppeid ei sõlmita ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhja-Korea liidrit Kim Jong-un kujutav kleebis konverentsikeskuse ees, kus peetakse Washingtoni tuumajulgeoleku alane tippkohtumine
Põhja-Korea liidrit Kim Jong-un kujutav kleebis konverentsikeskuse ees, kus peetakse Washingtoni tuumajulgeoleku alane tippkohtumine Autor/allikas: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/Scanpix

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) teaduri Kalev Stoicescu sõnul on Washingtonis algav kahepäevane tuumajulgeoleku alane tippkohtumine tavaline riikide vahel foorum, kus tehakse sõnavõtte ja ühisavaldusi, kuid juriidiliselt siduvaid kokkuleppeid USA pealinnas ei sõlmita.

Washingtonis algava tuumajulgeolekut puudutava tippkohtumise fookus on eelkõige suunatud Põhja-Koreale ja stalinistliku riigi tuumaambitsioonidele. Kalev Stoicescu ütles saates "Uudis+", et Pyongyangiga seotud probleeme on raske lahendada, kuna mitte ükski riik ei suuda piisaval määral taltsutada Põhja-Korea režiimi.

"See süsteem nähtavasti ei muutu seal iseeneslikult ja suurimaks probleemiks võib kujuneda see, kui tänane režiim kokku kukub," nentis Stoicescu. Julgeolekueksperdi arvates võib Kim Jong-uni poolt juhitud valitsus surmahirmus ka tuumarelvad käiku lasta.

"Tegelikult ei ole ka naabruses olevad Hiina ja Venemaa väga huvitatud perspektiivist, et Korea poolsaarel ja regioonis laiemalt lahvataks tuumakonflikt, sest see hakkaks kindlasti levima," selgitas Stoicescu.

Samuti nentis RKK teadur, et iga kahe aasta järel tuumaohutuste küsimustes peetavad tippkohtumised on tavapärased suured foorumid.

"Seal on võimalus kokku saada maailmariikide liidritel ja rääkida ka teistel teemadel. Loomulikult peetakse seal sõnavõtte ja tehakse kümneid ühisavaldusi, kuid fakt on see, et seal ei sõlmita midagi juriidiliselt siduvat," selgitas Stoicescu. "See on kohtumine, kus saab kohtuda, rääkida ja hoida kätt pulsil," lisas RKK teadur.

Venemaa puudumine on märgiline

Samas on märgiline, et 2014. aastal lubas Venemaa president Vladimir Putin, et ei osale Washingtonis algaval kohtumisel ning tänaseks on Moskva ka lubaduse täide viinud. "Ma arvan, et see on üsna märkimisväärne, et Venemaa kohtumisel ei osale, kuna Venemaa on üks suurimaid tuumaenergia eksportööre maailmas," sõnas Stoicescu.

Seetõttu on üsna halb märk, et Moskva esindajaid Washingtoni ei lenda. Ühtlasi on Venemaa tõttu tavarelvastuskontrolli kokkulepped lakanud toimimast, kuid Stoicescu sõnul on siiski üks kontrollraamistik jäänud. Nimelt pole Eesti idanaaber taandunud USA-ga sõlmitud Start kokkuleppest, mille alusel peavad kaks riiki vähendama oma tuumaarsenali 90 protsendi võrra.

"Jumal tänatud, et venelased pole sellest veel taganenud, sest kõik inspektsiooni- ja usaldusrežiimid õnneks toimivad," nentis Stoicescu. Ekspert lisas, et Venemaal oleks väga keeruline eelpool mainitud tuumarelvade vähendamisprogrammist taanduda, kuna see tähendaks Stoicescu hinnangul sisuliselt tuumanupu vajutamist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: