Filipiinide sõjalennukitelt pommitati Kanada kodaniku hukanud terroriste ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Filipiinide sõdurid.
Filipiinide sõdurid. Autor/allikas: Mark Navales/AFP/Scanpix

Filipiinide sõjalennukitelt korraldati täna õhurünnakuid terroristide vastu, kes hukkasid esmaspäeval nende käes pantvangis olnud Kanada kodaniku John Ridsdel.

Saarestikuriigi lõunaosas tegutseva Abu Sayyafi rühmituse käes on hetkel kokku 20 välismaalasest pantvangi, nende seas ka Ridsdeli kaaslased - Kanada kodanik Robert Hall, tema kohalikust elanikust elukaaslane Marites Flor ja Norra kodanik Kjartan Sekkingstad, vahendas Norra The Local.

Samas märkis relvajõudude esindaja, et Jolo saarel korraldatud sõjaväeoperatsiooni käigus ei märgatud ega vabastatud ühtegi välismaalasest pantvangi.

President Benigno Aquino on lubanud Abu Sayyafi "neutraliseerida", samas on võitlus valitsusvägede ja äärmuslaste vahel kestnud juba pikemat aega. Abu Sayyaf loodi al-Qaeda toetusel 1990. aastate alguses ning rühmituse eesmärgiks on tekitada Filipiinide territooriumile iseseisev islamistlik riik. Üks rühmituse juhtidest vandus hiljuti truudust äärmusrühmitusele ISIS.

Pantvangide võtmine ja nende eest lunaraha nõudmine on olnud üks Abu Sayyafi olulisi sissetulekuallikaid.

68-aastane John Ridsdel võeti terrorirühmituse Abu Sayyaf poolt kinni eelmise aasta septembris. Temaga koos võeti pantvangi veel Kanada kodanik Robert Hall, tema kohalikust elanikust elukaaslane Marites Flor ja Norra kodanik Kjartan Sekkingstad, vahendas BBC.

Ridsdel, Hall, Flor ja Sekkingstad võeti pantvangi eelmise aasta septembris ning Abu Sayyaf nõudis nende eest miljoneid dollareid. Esmaspäeval saabus kätte pantvangistajate poolt seatud tähtaeg ning kuna lunaraha ei makstud, leiti mõni tund hiljem Jolo saare rannikult Ridsdeli maha lõigatud pea.

Kanada peaminister Justin Trudeau nimetas juhtunut "Külmavereliseks mõrvaks", kuid rõhutas hiljem, et Kanada ei kavatse ka edaspidi pantvangide eest lunaraha maksma hakata, vahendas ajaleht The Globe and Mail.

Samas on Kanada valitsuse jäika seisukohta riigi meedias ka kritiseeritud ning küsitakse, kas võimud tegid ikkagi piisavalt kodaniku elu päästmiseks. Kriitikud on toonud välja, et näiteks Prantsusmaa või Itaalia on varem tõenäoliselt korduvalt maksnud oma kodanike vabastamise eest. Igal juhul on analüütikud veendunud, et Filipiinide juhtum saab olema värske peaministri jaoks tõeliseks terrorismialaseks proovikiviks. Ekspertide hinnangul oleks näiteks iseseisva või liitlastega koos sooritatud päästeoperatsioon Filipiinidel Ottawa jaoks väga suur väljakutse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: