Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ametlik pakkumine Soomele: uueks hävituslennukiks sobib Super Hornet või F-35

Praegune Soome hävituslennuk F/A-18 Hornet.
Praegune Soome hävituslennuk F/A-18 Hornet. Autor/allikas: Kaisa Siren/Lehtikuva/Reuters/Scanpix

Soome otsib praegu oma õhuväe jaoks hävituslennukit, mis hakkaks tulevikus asendama praegu kasutusel olevat F/A-18 Hornetit. Soome teabepäringule on juba ametlikult vastanud USA.

Teabepäringud saatis Soome relvajõudude logistikateenistus eelmisel nädalal Suurbritanniasse, Prantsusmaale, Rootsi ja USA-sse, vahendas Yle.

Päring saadeti esialgu valitsustele koos palvega suunata see vastava riigi tootjatele. Valitsuste poole pöörduti eelkõige seetõttu, et Soome soovis saada võimalikult mitmekülgset hinnangut, kuidas arenevas julgeolekusituatsioonis Horneteid asendama hakata. Vastata saab käesoleva aasta lõpuni.

Kõige kiiremini reageeriti Washingtonis ning eile saabus ka ametlik vastus. USA pakub Soomele F-18 uuemat versioone ning viienda põlvkonna mitmefunktsiooniline hävituslennuk F-35.

F-18 lennukit toodab Boeing. Lisaks praegustele Hornetitele pakub Boeing ka hävitajat F/A-18E/F Super Hornet, mis on suurem, kuid samuti juba küllaltki vana mudel. Lisaks pakub firma ka moodsamat versiooni ehk F/A-18AE/AF Advanced Super Hornetit, mida esitleti 2013. aastal. Viimane võiks olla seeega kasutuskõlblik ka 2030. aastatel.

F-35 tootjaks on Lockheed Martin. Nimetatud lennukit on peetud moodsaimaks mitmefunktsiooniliseks hävituslennukiks, kuid 2006. aastal esmalennu teinud lennuki tootmisel ja arendamisel on esinenud mitmeid tehnilisi probleeme ja viivitusi.

F-35 peamiseks kasutajaks hakkavad olema USA õhuvägi, merevägi ja merejalavägi. Seda on pakutud ka rahvusvahelisel turul. Põhjamaadest on tellijaks seni Norra, kuid võimalik, et peagi lisandub ka Taani.

Kasutuskõlblik oleks F-35 vähemalt 2040. aastani, kuid lisaks seni esinenud tehnilistele probleemidele tekitab kahtlusi ka kõrge hind - ühe F-35 hinna eest saaks osta ligikaudu kaks Super Hornetit.

Euroopast oleks Horneti asendajateks tõenäoliselt Rootsi Saab Aviationi JAS 39 Gripen; Briti, Saksa, Itaalia ja Hispaania koostöös välja arendatud Eurofighter Typhoon ning Prantsuse Dassault Rafale.

Soome on Hornetite asendamiseks varunud teadlikult palju aega.

Praegu Soome õhujõudude käsutuses oleva 62 hävitaja F/A-18 Hornet kasutusaeg lõpeb hiljemalt 2030. aastal. Etapiti hakatakse neid kasutuselt maha võtma 2025. aastast.

Praegustele teabepäringutele laekunud vastuseid analüüsitakse järgmisel aastal. Ametlik pakkumine saadetakse tootjatele 2018. aastal ja hankeotsus tehakse teatavaks 2021. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: