Soome õhuväe lennukihange liikus sammu võrra edasi

Soome õhuväe F/A-18 Hornet.
Soome õhuväe F/A-18 Hornet. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome õhuväe uue hävituslennuki hange liikus reedel sammu võrra edasi, kui kaitseväe logistikaamet andis teada, et on saatnud tootjatele täpsustatud dokumendid.

Täpseid pakkumisi ootab Soome viie hävituslennuki ning tootjate vastuseid soovib Helsingi järgmise aasta jaanuari lõpuks. Lõplikud pakkumised peaksid plaanid kohaselt laekuma järgmise aasta jooksul, vahendas Yle.

Otsus Soome järgmise hävituslennuki asjus on plaanis teha aastal 2021. Hetkel Soome õhujõudude käsutuses oleva 62 hävitaja F/A-18 Hornet kasutusaeg lõpeb hiljemalt 2030. aastal ja etapiti hakatakse neid kasutuselt maha võtma 2025. aastast. Hanke maksumuseks on esialgsete plaanide kohaselt 10 miljardit eurot.

Soome õhuväele on oma toodangut pakkunud viis lennukitootjat:

* Prantsuse lennukitootja Dassault Aviation, kes pakub Soomele Rafale-tüüpi hävituslennukit;

* Rootsi Saab, kes pakub hävituslennukit JAS 39 Gripen E;

* Londoni peakorteriga BAE Systems, kes pakub Briti, Saksa, Itaalia ja Hispaania koostöös välja arendatud hävituslennukit Eurofighter Typhoon;

* USA Boeing, kes pakub F/A-18 Super Hornetit;

* USA Lockheed Martin, kes pakub hävituslennukit F-35.

Soome alustas hävitajatehankega 2018. aastal ning praegu ollakse selle teises etapis ehk olukorras, kus tootjad peavad oma esialgseid pakkumisi detailsemalt kirjeldama. Samuti tuleb välja tuua kõik asjaolud, mis puudutavad lisavarustust, relvastust, hooldust ja koolitust. Lisaks analüüsib Soome seda, kuidas iga pakutud lennukitüüp on kooskõlas laiema riigikaitsesüsteemiga.

Kaitseministeeriumi kohtleb Soome kõiki tootjaid endiselt võrdselt ning ühelgi mingit eelisseisundit pole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: