Rootsi õhuväe ülem Soome meediale: Gripen on mõeldud Suhhoide tapmiseks

Rootsi hävituslennuk Saab JAS 39 Gripen E.
Rootsi hävituslennuk Saab JAS 39 Gripen E. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome on hetkel kaalumas, millist hävituslennukit oma õhuväele edaspidiseks hankida, ning paistab, et rootslased ei soovi kodumaist toodangut tutvustades poliitilise korrektsuse piirides püsimise pärast muretseda. Nimelt teatas Rootsi õhuväe ülem kindralmajor Mats Helgesson, et Saab Gripen E oleks Soome jaoks parim variant, sest see lennuk on spetsiaalselt välja töötatud võitluseks Venemaa Suhhoi sõjalennukitega.

Kuigi Rootsi on märkinud, et Soome teeb otsuse tulevase hävituslennuki asjus loomikult ise ning sellest otsusest sõltumata jätkub kahe riigi relvajõudude vahel tihe koostöö, tuletas Rootsi õhuväe ülem meelde, et mõlema riigi õhuväed on aastakümneid harjutanud üht ja sama potentsiaalset vastast silmas pidades. Ning see olevat ka põhjus, miks Soome peaks Rootsi toodangu kasuks otsustama, vahendasid Iltalehti ja Yle.

"Gripen, eriti mudel E, on töötatud välja tapmaks Suhhoisid. Selles vallas on meil must vöö," rõhutas kindralmajor Helgesson.

Ta tunnistas, et seni on tihe koostöö Soome kolleegidega kulgenud hästi hoolimata sellest, et soomlased kasutavad teist hävituslennukit, USA-s toodetud F/A-18 Hornetit. Samas leidis Helgesson, et selle koostöö saaks viia palju kõrgemale tasemele, kui kaks lähedast riiki kasutaksid sama hävituslennukit.

Helgesson lisas, et Rootsi jaoks on äärmiselt oluline, et Soomel oleks tugev õhuvägi.

Rootsil on praegu 95 hävituslennukit ning Helgessoni sõnul peaks Gripenite arv tõusma 120 lennukini, millest moodustuks kaheksa eskadrilli. Rootsi õhuväe tugevuseks peab ta eelkõige head taktikat ning kui Soome ostaks samuti Gripeneid, paraneks ühine taktika ja sama tüüpi lennukite arv läheneks juba kahesajale.

Soome õhuväele on oma toodangut pakkunud viis lennukitootjat:

* Prantsuse lennukitootja Dassault Aviation, kes pakub Soomele Rafale-tüüpi hävituslennukit;

* Rootsi Saab, kes pakub hävituslennukit JAS 39 Gripen E;

* Londoni peakorteriga BAE Systems, kes pakub Briti, Saksa, Itaalia ja Hispaania koostöös välja arendatud hävituslennukit Eurofighter Typhoon;

* USA Boeing, kes pakub F/A-18 Super Hornetit;

* USA Lockheed Martin, kes pakub hävituslennukit F-35.

Otsus Soome järgmise hävituslennuki asjus on plaanis teha aastal 2021. Hetkel Soome õhujõudude käsutuses oleva 62 hävitaja F/A-18 Hornet kasutusaeg lõpeb hiljemalt 2030. aastal ja etapiti hakatakse neid kasutuselt maha võtma 2025. aastast.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: