Abu Sayyafi terroristid: kolm pantvangi hukatakse 13. juunil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Stoppkaader Abu Sayyafi videost.
Stoppkaader Abu Sayyafi videost. Autor/allikas: SITE

Filipiinidel tegutsev islamistlik terrorirühmitus Abu Sayyaf avaldas video, kus on taas kujutatud kolme pantvangi palumas, et nende valitsused nende vangistajatele lunaraha maksaksid. Terroriorganisatsiooni kinnitusel on tegu "viimase hoiatusega" ning kui 13. juuniks raha pole laekunud, hukatakse kõik kolm inimest.

Kanada kodanikud John Ridsdel, Robert Hall, viimase kohalikust elanikust elukaaslane Marites Flor ja Norra kodanik Kjartan Sekkingstad võeti Abu Sayyafi poolt kinni eelmise aasta septembris. Märkimisväärne on see, et inimrööv leidis aset Samali saarel, mis asub Abu Sayyafi peamistest tugipunktidest üsna kaugel, vahendas The Local.

25. aprillil saabus kätte pantvangistajate poolt seatud eelmine tähtaeg ning kuna lunaraha ei makstud, leiti mõni tund
hiljem Jolo saare rannikult Ridsdeli maha lõigatud pea. Nüüd ähvardatakse sama saatusega ka ülejäänud pantvange.

Filipiinid ja Kanada on varem teatanud, et terroristidele pantvangide eest lunaraha ei maksta. Filipiinide relvajõud on aga alustanud Abu Sayyafi vastu järjekordset operatsiooni.

Viimane video avalikustati pühapäeval ning sellele juhtis tähelepanu ka islamiäärmuslust monitooriv organisatsioon SITE.

Videos on näha, kuidas Sekkingstadi sunnitakse pöörduma Norra valitsuse poole. "Kontakteeruge selle grupiga juuni jooksul Kanada saatkonna kaudu ja üritage nendega läbi rääkida. Kui nendega kokkulepet ei saavutata, hukatakse meid 13. juunil kell kolm," ütles Sekkinstad.

Sarnaseid pöördumisi olid sunnitud tegema ka Hall ja Flor. 

Kolme pantvangi eest soovitakse 600 miljonit peesot

Väidetavalt soovivad terroristid pantvangide vabastamise eest 600 miljonit peesot ehk umbes 12,8 miljonit USA dollarit.

Norra terrorismiekspert Jan Oskar Engene nentis, et olukord on pantvangide jaoks äärmiselt tõsine ja ta ei oska välja pakkuda, kuidas seda saaks lahendada. "Kui lunarahanõue on nii suur, nagu see on, siis on väga väike võimalus, et see ära makstakse," nentis ta.

"Eraldi vaadates lahendaks see olukorra konkreetsete pantvangide jaoks, kuid laiemalt vaadates, muudaks see Norra inimeste jaoks maailma vähem turvaliseks, kui saab teatavaks, et kui sa Norra kodaniku vangi võtad, on oodata ka lunaraha," rõhutas Engene.

Norra välisministeeriumist öeldi, et uuest videost ollakse teadlikud, kuid mingeid detailseid kommentaare ei jagatud.

"Me teeme tööd selle juhtumi parima võimaliku lahenduse nimel. Meie jaoks on kõige olulisemad pantvangide elu ja tervis ning nende lähedaste huvid," selgitas välisministeeriumi pressiesindaja Rune Bjåstad.

Abu Sayyafi jaoks on lunaraha nõudmine peamiseks elatusallikaks

Abu Sayyaf loodi al-Qaeda toetusel 1990. aastate alguses ning rühmituse esialgseks eesmärgiks oli tekitada Filipiinide territooriumile iseseisev islamistlik riik.

Kuigi üks Abu Sayyafi juhtidest vandus hiljuti truudust äärmusrühmitusele ISIS, usuvad eksperdid, et praktikas keskenduvad Filipiinidel tegutsevad terroristid just nimelt inimröövide abil raha kogumisele ning "islamiriigi" rajamise poole püüeldakse reaalsuses üha vähem. Kokku on Abu Sayyafi käes praegu umbes 20 välismaalasest pantvangi - enamus neist pole küll lääneriikidest - ning ka suur hulk Filipiinide kodanikke.

Abu Sayyafi ridades on vaid mõnisada võitlejat, kuid ometigi on nende arvel Filipiinide ajaloo kõige hullemad terrorirünnakud ning neid pole suutnud lõunapoolsete saarte džunglitest välja juurida isegi pikaajalised rahvusvahelised terroritõrjeoperatsioonid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: