Porošenko: jõudsime Venemaaga kokkuleppele kahe vangi kojunaasmise asjus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1464594584000 | amCalendar}}
Ukraina president Petro Porošenko.
Ukraina president Petro Porošenko. Autor/allikas: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix

Ukraina president Petro Porošenko ütles telekanalile Inter antud intervjuus, et Moskvaga õnnestus jõuda esialgsele kokkuleppele Venemaal vangi mõistetud ukrainlaste Gennadi Afanassjevi ja Juri Sološenko kodumaale saatmise asjus.

"Sõda ei saa lõppeda enne, kui viimanegi vang on koju naasnud, kui viimaselegi langenule on avaldatud austust ja kui iga teadmata kadunuks jäänu on leitud ning koju naasnud. Ning nendes tingimustes on loomulikult minu esimeseks prioriteediks pantvangide naasmine - nii nende, kes on Venemaal ebaseaduslikult süüdi mõistetud või vahi alla võetud, kui ka nende, kes viibivad okupeeritud territooriumil. See on minu prioriteet. Staap jätkab tööd," vahendas Unian riigipea sõnu.

"Ma olen kaugel sellest, et anda praegu mingeid kuupäevi, lubadusi või nimetada suurt hulka perekonnanimesid. Saan öelda vaid seda, et esialgse kokkuleppe kohaselt saame me arvestada Afanassjevi ja Sološenko kojunaasmisega," lisas Porošenko.

Rahvasaadik ja Kiievi esindaja kolmepoolses kontaktgrupis Irõna Geraštšenko ütles eelmisel nädalal väljaandele 112 Ukraina, et lähiajal on oodata Sološenko ja Afanassjevi asjus positiivseid arenguid.

Eelmise aasta oktoobris mõistis Moskva linnakohus Ukraina tehase Znamja endise direktori, 73-aastase Juri Sološenko Ukraina kasuks spioneerimise eest 6 aastaks range režiimiga kolooniasse.

Afanassjev aga mõisteti Venemaal süüdi terrorismis ja teda karistati 7 aastaga range režiimiga koloonias.

Mõlemad mehed on oma süüd eitanud ning nende kaitsjad ja lähedased peavad Vene uurimisorganite süüdistusi absurdseteks.

Kreml ei kinnita

Kremlis Porošenko sõnu siiski ei kinnitatud. "Ma lihtsalt ei saa seda kinnitada. Mul ei ole informatsiooni, mis võimaldaks mul seda kinnitada," ütles presidendi administratsiooni pressiesindaja Dmitri Peskov täna ajakirjanikele.

Donbassi võitlejate käes on 114 ukrainlast, Venemaa vanglates on 11 ukrainlasest poliitvangi

Ukraina julgeolekuteenistuse SBU asejuht ja vangide vabastamise koordinatsioonikeskuse esindaja Juri Tandit on öelnud, et praegusel hetkel viibib Donbassi okupeeritud territooriumil 114 Ukraina kodanikust pantvangi. Konflikti ajal on aga teadmata kadunuks jäänud 655 inimest.

Kahe aasta jooksul on õnnestunud vastase käest päästa 3044 ukrainlast. Nende seas oli 1119 sõdurit, 264 rahvuskaartlast, 112 siseministeeriumi töötajat, 26 piirivalvurit, 67 vabatahtlikku võitlejat ja 1456 tsiviilisikut.

Tandit juhtis tähelepanu ka asjaolule, et pantvange pole mitte ainult "rahvavabariikide ametlike võimude", vaid ka erinevate sõjapealike meelevallas ning seega on täpset ja üldist ülevaadet väga raske anda. SBU asejuhi sõnul olevat nende sõjapealikega sageli isegi lihtsam kokkuleppele jõuda.

Venemaal hoitakse endiselt kinni aga 11 Ukraina kodanikku, keda Kiiev peab poliitvangideks.

Vastase käes vangis olevate ukrainlaste küsimusega on lubanud edaspidi aktiivselt tegeleda ka äsja kodumaale naasnud rahvasaadik Nadia Savtšenko.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: