Abu Sayyaf viis ähvarduse täide ning hukkas teise pantvangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kjartan Sekkingstad (vasakul) ja Robert Hall terroristide videos.
Kjartan Sekkingstad (vasakul) ja Robert Hall terroristide videos. Autor/allikas: SITE

Kanada meedia teatel on Filipiinidel tegutsev islamiäärmuslik terroriorganisatsioon Abu Sayyaf hukanud juba teise pantvangi - Kanada kodaniku Robert Halli.

Väidetavalt võtsid terroristid ühendust Filipiinide meediaväljaandega Inquirer, et hukkamisest teada anda. Kõik pantvangid said mõni tund enne Halli hukkamist ka Inquireriga telefoni teel rääkida, vahendas The Local.

"Mu seisund on üsna halb. Meid on näljutatud, meil ei lasta magada ja nad ähvardavad mind peksta," rääkis Hall enne oma surma.

Inquirer väitis, et Norra kodanikul lubati ka oma vennaga rääkida.

Maikuus seadsid terroristid tähtajaks 13. juuni

Abu Sayyaf avaldas mai lõpus video, kus oli taas kujutatud kolme pantvangi palumas, et nende valitsused nende vangistajatele lunaraha maksaksid. Terroriorganisatsiooni kinnitusel oli tegu "viimase hoiatusega" ning kui 13. juuniks raha pole laekunud, hukatakse kõik kolm inimest.

Kanada kodanikud John Ridsdel, Robert Hall, viimase kohalikust elanikust elukaaslane Marites Flor ja Norra kodanik Kjartan Sekkingstad võeti Abu Sayyafi poolt kinni eelmise aasta septembris. Märkimisväärne on see, et inimrööv leidis aset Samali saarel, mis asub Abu Sayyafi peamistest tugipunktidest üsna kaugel.

25. aprillil saabus kätte pantvangistajate poolt seatud eelmine tähtaeg ning kuna lunaraha ei makstud, leiti mõni tund
hiljem Jolo saare rannikult Ridsdeli maha lõigatud pea. Nüüd ähvardatakse sama saatusega ka ülejäänud pantvange.

Filipiinid ja Kanada on varem teatanud, et terroristidele pantvangide eest lunaraha ei maksta. Filipiinide relvajõud on aga alustanud Abu Sayyafi vastu järjekordset operatsiooni.

Väidetavalt soovisid terroristid pantvangide vabastamise eest 600 miljonit peesot ehk umbes 12,8 miljonit USA dollarit.

Abu Sayyafi jaoks on lunaraha nõudmine peamiseks elatusallikaks

Abu Sayyaf loodi al-Qaeda toetusel 1990. aastate alguses ning rühmituse esialgseks eesmärgiks oli tekitada Filipiinide territooriumile iseseisev islamistlik riik.

Kuigi üks Abu Sayyafi juhtidest vandus hiljuti truudust äärmusrühmitusele ISIS, usuvad eksperdid, et praktikas keskenduvad Filipiinidel tegutsevad terroristid just nimelt inimröövide abil raha kogumisele ning "islamiriigi" rajamise poole püüeldakse reaalsuses üha vähem. Kokku on Abu Sayyafi käes praegu umbes 20 välismaalasest pantvangi - enamus neist pole küll lääneriikidest - ning ka suur hulk Filipiinide kodanikke.

Abu Sayyafi ridades on vaid mõnisada võitlejat, kuid ometigi on nende arvel Filipiinide ajaloo kõige hullemad terrorirünnakud ning neid pole suutnud lõunapoolsete saarte džunglitest välja juurida isegi pikaajalised rahvusvahelised terroritõrjeoperatsioonid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: