Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Islandi ja Eesti jalgpallil on ajalooline ühisosa

Island tegi esmaspäeval jalgpalliajalugu alistades Euroopa Meistrivõistluste kaheksandikfinaalis mängu selge favoriidi Inglismaa 2:1. Väikeses Eestis elavad paljud väikesele Islandile kaasa - tegelikult on kahe riigi jalgpallil olemas ka reaalne ühisosa.

Jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Islandi edu saladus on väga lihtne.

"Kohalikud omavalitsused koostöös jalgpalliliiduga rahastasid ise suurte sisehallide ehitust ja ka väikeste väljakute ehitust ja kõik need halduskulud maksavad omavalitsused. Saar on väga väike ja kõik lapsed, kõik noored jõuavad nende väljakuteni," rääkis Schwede.

Tegelikult aga on Eesti ja Islandi jalgpalliajalool ka midagi ühist. Selleks pidepunktiks on 1930. aastatel Eesti jalgpallikoondisse kuulunud Evald Mikson, keda Simon Wiesenthali keskus on süüdistanud ka natsikuritegudes. Pärast II maailmasõda põgenes Mikson Islandile ja jätkas spordivaldkonnas.

"Väidetavalt on ta isegi korvpallile aluse pannud Islandi saarel ja jalgpallis tema kõige suuremad teened seisnesid selles, et ta oli tuntud massöör saare peal," märkis Schwede.

Muidugi kuidagi ei saa mainimata jätta, et tema väga suur panus Islandi jalgpalli oli see, et mõlemad tema pojad, Johannes ja Atli olid profijalgpallurid. Mõlemad pojad on hiljem öelnud, et neil on Eestiga eriline side.

"Poeg Johannes keeldus 1975. aastal minemast Islandi koondisega Moskvasse, öeldes Islandi jalgpalliliidus, et niikaua kuni Eesti on okupeeritud, mina Moskvasse ei lähe," rääkis Schwede.

Teisest pojast Atlist sai hiljem Islandi koondise peatreener ning ta on mitmel korral ka Eestit külastanud.

Schwede lisas, et Raplas on üks jalgpallimeeskond, mille nimi on Atli. "See mängib küll Eesti madalamates liigades, aga see on just pandud Atli Edvaldssoni auks. Atli on seda ise käinud ka vaatamas, ka külas käinud."

Eesti sugemetega vendadest on tänaseks saanud kuulsad Islandi endised jalgpallurid, kes aga suure tõenäosusega võivad praegusel EM-il Islandile kaasa elada sama elavalt kui Islandi kommentaator pärast Islandi teist väravat eile.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: