Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi tüli juhtivate parteikaaslastega kogub hoogu, Obama on hämmingus

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan.
Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi pingeline vastasseis mitmete juhtivate parteikaaslastega jätkub. Näiteks vihjas Trump, et ei pruugi valimistel toetada esindajatekoja spiikrit Paul Ryanit ja Arizona senaatorit John McCaini. Samal ajal aga sai rahvasaadik Richard Hannast esimene vabariiklane, kes kinnitas avalikult, et hääletab Trumpi asemel hoopis demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni poolt.

Kriitiliste avalduste tegemist jätkas kolmapäeval ka demokraadist president Barack Obama, kes ütles, et Trump ei sobi kuidagi presidendiametisse, ja avaldas imestust, kuid vabariiklastest kolleegid suudavad sellist kandidaati üldse toetada, vahendasid Reuters, CNN, BBC jt.

"Küsimus, mida nad (vabariiklased - Toim.) endalt küsima peavad, on järgmine: kui te olete korduvalt sunnitud väga tugevaid sõnu kasutades teatama, et see, mida ta on öelnud, on vastuvõetamatu, siis miks te üldse olete talle toetust avaldanud?" küsis Obama pressikonverentsil.

Obama lisas, et tal on varem olnud igasuguseid eriarvamusi vabariiklastest presidentide või presidendikandidaatidega, kuid mitte kunagi varem pole ta arvanud, et viimased ei suuda presidendina funktsioneerida.

Kuigi juhtivad vabariiklased on valimiskampaania ajal korduvalt Trumpi kritiseerinud, on osa neist siiski - sageli üsna vastumeelselt - talle toetust avaldanud. Trumpi viimaseks kriitikat pälvinud sammuks on tema vaidlus sõjakangelasena hukkunud mehe vanematega ehk perekond Khaniga. Kriitika, mida Trumpi suhtes on teinud ka need vabariiklased, kes on teda justkui ametlikult toetanud, näitab selgelt, et parteikongressil pole õnnestunud erakonna ühtsust saavutada.

Rääkimata sellest, et mitmed olulised vabariiklased - perekond Bush, endine presidendikandidaat Mitt Romney ja Ohio kuberner John Kasich - ei tulnud isegi parteikongressile kohale.

Eelvalimiste ajal Trumpi peamiseks konkurendiks tõusnud Texase senaator Ted Cruz aga tegi veelgi kõnekama sammu - ta pidas küll parteikongressil kõne, kuid Trumpile otseselt toetust ei avaldanud. Kui ta hiljem oma teguviisi põhjendas, märkis ta, et "tal pole kombeks avaldada toetust inimestele, kes laimavad tema abikaasat ja isa".

Trump "pole veel päris valmis" Ryanit toetama

Kriitikutest parteikaaslastele andis Trump aga vastulöögi ajalehes The Washington Post, kus ta teatas, et ei kavatse avaldada toetust esindajatekoja vabariiklasest spiikrile Paul Ryanile ja Arizona senaatorile John McCainile, kui viimased oma koduosariigis eelvalimistele vastu lähevad. Nii Ryan kui ka McCain on Trumpi korduvalt kritiseerinud, kuid on lõpuks talle partei ühtsuse huvides siiski toetust avaldanud. Nüüd, kui Trump aga sõjakangelase vanemaid ründama asus, võtsid nad uuesti oma partei presidendikandidaadi vastu sõna.

Parafraseerides Ryani kunagist ütlust tema aadressil, ütles Trump, et "ta pole veel päris valmis" toetama Ryanit järgmise nädala teisipäeval toimuvatel parteisisestel eelvalimistel Wisconsini osariigis. Samas ei asunud ta otseselt veel ka Ryani konkurenti Paul Nehlenit toetama, vaid ütles, et "kaalub seda tõsiselt".

Trumpi väljaütlemise kommentaariks saadeti Ryani büroost pressiteade, kus rõhutati, et esindajatekoja spiiker pole Trumpilt toetusavaldust palunud.

Ryani näol on hetkel tegu kõige kõrgemase ametise valitud vabariiklasest poliitikuga.

Esimene vabariiklasest kongresmen asus Clintonit toetama

Kuigi mitmed vabariiklastest kongresmenid on varem öelnud, et nad ei kavatse Trumpi toetada, tegi New Yorgist esindajatekotta valitud Richard Hanna esimese vabariiklasena veelgi pikema sammu ning kinnitas, et kavatseb presidendivalimistel hääletada hoopis Hillary Clintoni poolt.

Hanna läheb erinevalt paljudest oma kolleegidest pensionile ning seega muresid tagasivalimiste pärast tal ei ole. Rahvasaadiku sõnul saigi tema jaoks viimaseks piisaks see, kui Trump asus ründama Iraagi sõjas langenud USA sõduri moslemitest vanemaid.

"Minu jaoks ei piisa sellest, kui ma need väljaütlemised lihtsalt hukka mõistaksin. Ta [Trump] ei sobi teenima meie parteid ja ta ei tohi juhtida seda riiki," rõhutas Hanna oma kirjalikus avalduses.

Osa Trumpi parteisisestest vastastest siiski Clintoni poolt hääletamist võimalikuks ei pea. Seda kinnitas näiteks üks sõnakamatest Trumpi kriitikutest, Nebraskast pärit kongresmen Ben Sasse. Nii Sasse kui ka näiteks Cruz on vihjanud võimalusele, et hääletavad pigem mõne väiksema partei ehk nn kolmanda presidendikandidaadi poolt.

Isegi Chris Christie arvates oli Trumpi väljaütlemine sobimatu

Tüli perekond Khaniga on pannud Trumpi manitsema isegi paljud vabariiklased, kes on tema varasemate problemaatiliste väljaütlemiste ajal talle ustavaks jäänud. Näiteks pidas sõjakangelase vanemate ründamist sobimatuks käitumiseks New Jersey kuberner Chris Christie, kes oli juhtivatest poliitikutest üks esimesi, kes Trumpi poolele asus, ja keda mingil hetkel peeti isegi võimalikuks asepresidendikandidaadiks.

Samas pole ükski seni Trumpile toetust avaldanud juhtiv vabariiklane ka oma toetusavaldust veel ametlikult tagasi võtnud - ei Ryan ega ka näiteks senati vabariiklaste Mitch McConnell, kes mõlemad asusid tülis selgelt Khanide poolele.

Pärast parteikongresside lõppu on Clinton taas Trumpi ees oma edumaad suurendanud, kuid samas pole see vahe niivõrd märkimisväärne, et saaks praegusel hetkel teha mingeidki järeldusi edasiste arengute kohta. Reuters/Ipsos arvamusküsitluse kohaselt hääletaks Clintoni poolt 43% valijatest, Trumpi toetaks 35% ning 9% hääletaks mõne kolmanda kandidaadi poolt.

Tüli Iraagi sõjas langenud USA sõduri vanematega

2004. aastal Iraagis hukkunud moslemist armeekapteni Humayun Khani isa Khizr Khan pidas eelmisel nädalal toimunud demokraatide erakonna üldkogul ühe kõige meeldejäävama kõne, kus ta materdas Donald Trumpi ettepanekut moslemeid mitte riiki lubada.

"Oled sa üldse lugenud USA põhiseadust? Ma hea meelega laenan sulle oma koopiat," kõneles Khan ja esitas seejärel Trumpile ehk kõige ebameeldivama süüdistuse. "Sa ei ole pidanud midagi ega kedagi ohverdama."

Ajakirjanikud küsisid pühapäevaste arutelusaadete jaoks Trumpi käest, kuidas ta vastab Khani süüdistustele ja Trump asus end kaitsma - rünnates sõjakangelase vanemaid vastu.

"Ta ei tea, et ma ei laseks teda riiki. Ta oli väga emotsionaalne. Ta nägi välja nagu hea inimene. Ta abikaasa, kui teda vaadata, seisis seal lihtsalt. Tal ei olnud midagi öelda. Ta võib-olla... tal võib-olla ei lubatud midagi öelda. Ütle sa mulle, aga paljud on niimoodi arvanud," arutles Trump ABC telesaates.

Hiljem kirjutas Trump Twitteris, et Khizr Khanil ei olnud õigust teda kritiseerida ja ta nimetas Khani kõnet "pahatahtlikuks rünnakuks", kuid kahju oli juba tehtud - Trump oli rünnanud oma elu Ameerika nimel ohverdanud mehe vanemaid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: