Trumpi meeskonnalt nõutakse Kremli-seoste täielikku avalikustamist
Demokraatliku Partei presidendikandidaadi Hillary Clintoni kampaaniameeskond nõuab üha häälekamalt, et konkurent Donald Trumpi meeskond peab avalikustama kõik oma seosed Kremli-meelsete jõududega.
Viimane kriitikalaine on seotud ajalehes The New York Times avaldatud artikliga, milles räägitakse taas kord Trumpi kampaaniajuhi Paul Manaforti kunagistest tööst Ukraina ekspresidendi Viktor Janukovitši nõunikuna, vahendasid BBC ja Politico.
Näiteks on Ukraina rahvuslik korruptsioonivastane büroo (NABU) kätte on jõudnud dokumendid, millest tuleb välja, et Manafort on saanud aastatel 2007-2012 Janukovitši Regioonide Parteilt kokku 12,7 miljonit dollarit sularahas.
See, et Manafort töötas Janukovitši nõunikuna ja mängis ilmselt olulist rolli viimase edus valimistel, oli juba varem teada. Suurte summade liikumine sularahas on aga uueks informatsiooniks.
Regioonide Partei nn musta raamatupidamise dokumentide põhjal tuleb välja ka suurem skeem, millega välditi maksude maksmist, ning Manafort pidi lehe hinnangul olema sellisest ulatuslikust korruptsioonist teadlik.
Samas on New York Timesi kinnitusel hetkel veel ebaselge, kas dokumentides mainitud sularaha jõudis lõpuks Manafortini. Ukraina ametnike sõnul on see aga isegi ebaoluline, pigem omab tähtsust see, kuivõrd teadlik oli Manafort Regioonide Parteis levivast korruptsioonist.
Nii ajalehe kui ka demokraatidest kriitikute sõnul asetavad üha rohkem avalikkuse ette jõudvad detailid uude konteksti ka Trumpi poolt tehtud avaldused, mida paljud on pidanud Venemaa suhtes kahtlaselt sõbralikeks.
Samuti on teada, et Manafort pole mitte ainult Trumpi kampaaniajuht, vaid ka sõber, kes elab Trumpile kuuluvas luksuslikus pilvelõhkujas Manhattanil.
Manafort ise keeldus New York Timesiga suhtlemast, tema advokaat Richard Hibey aga lükkas kõik "poliitiliselt kallutatud" süüdistused tagasi ja rõhutas, et mainitud sularaha pole Manafort saanud.
Demokraadid: küsimused vajavad vastuseid
Demokraatlikust Parteist rõhutati, et arvestades Donald Trumpi "Putinit toetavaid seisukohti", vajavad mitmed küsimused vastuseid.
"Donald Trumpil on kohustus avalikustada kampaaniajuht Paul Manaforti ja teiste kampaania töötajate ning nõunike seosed Venemaa või Kremli-meelsete jõududega, sealhulgas tuleb selgeks teha, kas mõni Trumpi töötaja või nõunik on ka praegu selliseid jõude esindamas või nende palgal," selgitas Clintoni kampaaniajuht Robby Mook.
Demokraadid on viimasel ajal süüdistanud Venemaad Trumpi kampaania aitamises ja selles kontekstis on viidatud eelkõige väidetavate Vene häkkerite poolt korraldatud küberrünnakutele, mille tagajärjel on avaldatud Demokraatliku Partei kirjavahetust ja isiklikke kontakte.
USA ajakirjanduses on juba pikemat aega juureldud Trumpi kampaania töötajate ja nõunike Kremli-suhete üle. Lisaks Manafortile on tähelepanu pälvinud ka sõjaväeluure agentuuri DIA endine juht, kindralleitnant Michael Flynn, nõunik Carter Page ja veterandiplomaat Richard Burt.
Manafort süüdistas ajalehte faktide eiramises
Manafort tegi hiljem NBC Newsi vahendusel avalduse, kus lükkas samuti süüdistused tagasi.
"Taas kord on New York Times otsustanud teadlikult ignoreerida fakte ja professionaalset ajakirjandust, et oma poliitilist agendat sobilikuks muuta. Nad on otsustanud rünnata mu isikut ja mainet selle asemel, et anda olukorrast aus ülevaade. Väide, et ma võtsin vastu sularaha on põhjendamatu, tobe ja mõttetu," teatas Trumpi kampaaniajuht.
"Minu töö Ukrainas lõppes 2014. aasta parlamendivalimistega. Lisaks, nagu ka artiklis on selgelt öeldud, on iga intervjueeritud valitsusametnik öelnud, et ma ei ole midagi valesti teinud," lisas Manafort.
Toimetaja: Laur Viirand