Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kreml ei hakanud Kadõrovi lasteturniiri asjus lõplikku hinnangut andma

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles neljapäeval ajakirjanike küsimustele vastates, et 4. oktoobril Groznõis toimunud sportliku vabavõitluse (MMA) turniir on juhtum, mis väärib järelevalveorganite tähelepanu.

Erilist äramärkimist leidis riigipea kõneisiku poolt fakt, et turniiri käigus löödi üks laps ka nokauti, vahendas Lenta.

"Kui seda näidati televiisoris ja see vastab tegelikkusele, siis tõenäoliselt, loomulikult, lapse nokauteerimine, ja lausa tele-eetris - annab alust selleks, et vastavad järelevalveorganid selle juhtumi vastu huvi tunneksid," rääkis Peskov.

Seetõttu pidas Peskov ka paremaks pressikonverentsi ajal olukorrale mitte hinnangut anda. "Ma ei hakkaks mingit lõplikku kokkuvõtet tegema. On olemas järelevalveorganid, kes tegelevad laste õigustega ja nii edasi. Tõenäoliselt on see neil varsti menetluses," põhjendas ta.

Tsetšeenia Vabariigi lasteombudsman Hamzat Hirmahmatov on aga juba teatanud, et rikkumisi Grožnõi turniiri käigus ei olnud, sest "mingeid füüsilisi traumasid ei esinenud". Ombudsman lisas, et turniiri näol olevat olnud vaid demonstratsiooniga, mille eesmärgiks oli spordiala tutvustamine. Korraldajatele olevat aga edastatud soovitus kasutada tulevastel turniiridel kaitsmeid.

Kremlil on ka sageli varem olnud raskusi president Vladimir Putinile lojaalsust vandunud Tšetšeeni Vabariigi juhi Ramzan Kadõrovi avalduste või tegude põhjendamisel. Näiteks tekitas ta eelmisel aastal skandaali vihjega, et võib mingite juhtumite puhul anda oma alluvatele loa tulistada Venemaa võimuesindajate pihta. Samuti on tema või temaga seotud isikud teinud ähvardusi tuntud Vene opositsiooniaktivistide aadressil ning ta ise on kaalunud Tšetšeenias mitmenaisepidamise kehtestamist.

Turniiril osutusid võidukateks Kadõrovi pojad

Kadõrov pälvis äsja tähelepanu sellega, et korraldas pealinn Groznõis sportliku vabavõitluse (MMA) turniiri, millest võtsid osa ka lapsed. Turniiril said võidujoovastust tunda ka Kadõrovi kolm poega.

Teisipäeval toimunud turniiri kanti üle ka televisioonis ning nii said kõik tšetšeenid näha, kuidas Kadõrovi pojad - 10-aastane Ahmad, 9-aastane Zelimkhan ja 8-aastane Adam - oma vastased võitlusringis alistasid. Auhinnad said poisid kätte Tšetšeeni Vabariigi parlamendi spiikrilt.

Turniir leidis aset päev enne 5. oktoobrit ehk Ramzan Kadõrovi sünnipäeva.

Venemaa MMA liidu juht Fjodor Jemeljajenko aga kritiseeris teravalt sellise ürituse korraldamist, sest tema hinnangul rikuti sellega praktiliselt kõiki MMA reegleid. Näiteks rõhutas ta. et 12. eluaastast nooremad lapsed ei tohi sellistest turniiridest üldse osa võtta ning nooremad kui 21-aastased võistlejad peavad igal juhul kandma pea- ja kehakaitsmeid.

Kadõrovi enda poolt Instagrami keskkonda postitatud videos on aga näha, et kaitsmeid lastel pole ning lööke tehakse täiest jõust.

Jemeljajenko nentis, et see, mis Groznõis toimus, on täiesti vastuvõetamatu.

"Ma ei hakka isegi rääkima sellest, et enne 12. eluaastat ei lasta lapsi isegi saali pealtvaatajateks, kuid siin on 8-aastased poisid, kes peksavad üksteist rõõmsate täiskasvanute silme all. Kas tõesti on kõigile nii oluline korraldada vaatemängu laste tervise arvel?" küsis Jemeljajenko. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: