Oslo: USA paigutab Norrasse rotatsiooni korras 330 merejalaväelast

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA merejalaväelased õppusel, arhiivifoto. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA paigutab Norrasse rotatsiooni korras 330 merejalaväelast, teatas Norra valitsus esmaspäeval.

USA merejalaväelased paigutatakse Kesk-Norrasse Værnesi. Nad hakkavad harjutama tegutsemist peaaegu arktilistes oludes, ütles Norra kaitseministeerium.

USA-l on NATO-sse kuuluvas Norras juba suur hulk eelpositsioneeritud sõjatehnikat.

"See USA algatus on teretulnud ning sobib väga hästi NATO-s käimas olevatesse protsessidesse suurendada õppuseid, väljaõpet ja koos tegutsemist alliansi raames," ütles Norra kaitseminister Ine Eriksen Soreide avalduses.

"Norra kaitsevõime sõltub liitlaste jõududest ning Norra julgeolekule on eluliselt tähtis, et meie liitlased tuleksid siia, et saada teadmisi, kuidas tegutseda Norras ja koos Norra üksustega," lisas ta.

USA merejalaväelased saabuvad Norrasse jaanuaris ning USA algatust hinnatakse järgmise aasta jooksul.

Venemaa väljendas reedel üllatust USA plaani üle.

"Võttes arvesse Norra ametnike korduvaid avaldusi Venemaa ohu puudumisest Norrale, tahaksime aru saada, miks Norra soovib oma sõjalist potentsiaali nii palju suurendada, eriti USA sõdurite Værnesisse paigutamise teel," küsis Vene Oslo saatkonna pressiesindaja Maksim Gurov AFP-le saadetud e-kirjas.

Norra andis enne NATO-ga ühinemist 1949. aastal ühepoolse lubaduse mitte paigutada oma territooriumile välisriikide lahingüksusi tingimusel, et Norrat ei rünnata või ei ähvardata rünnakuga.

Seda hiljem muudeti ning lubati välisvägedel Norras õppustel osaleda.

Alates 2014. aasta kevadest tegutsevad NATO kuues idapoolses liikmesriigis rotatsiooni korras USA kompanii-suurused üksused.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: