Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Duterte: lubasin jumalale edaspidi ropendamisest hoiduda

Filipiinide president Rodrigo Duterte Jaapanis.
Filipiinide president Rodrigo Duterte Jaapanis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Filipiinide president Rodrigo Duterte andis teada, et ta "andis jumalale lubaduse", mille kohaselt hoidub ta edaspidi ropendamisest, vandumisest ja solvavatest avaldustest. Samas lisas ta, et tema tõotusel on ka "piirid".

Duterte oli neljapäeva õhtul lendamas tagasi Jaapanist oma kodulinna Davaosse, kui kuulis enda sõnul häält. Hääl olevat ähvardanud lennuki alla kukutada, kui Duterte vandumist ei lõpeta, vahendasid BBC, Yle, Reuters jt.

President rääkis lennujaamas ajakirjanikele, et tema poolt jumalale antud lubadus oli samaaegselt ka lubadus kõigile filipiinlastele. Samas rõhutas ta, et tema lubadusel on ka piirid ning sellest kinni pidamine sõltuvat ajastusest ja asjaoludest.

Duterte on tuntud oma teravate ja solvavate avalduste poolest ning see on olnud ka üheks põhjuseks, mis endine Davao linnapea rahva seas nii populaarseks on osutunud.

Muuhulgas on ta silma paistnud sellega, et nimetas USA presidenti Barack Obamat "hoorapojaks", mille tõttu viimane kahepoolse kohtumise ära jättis. Lisaks saatis ta Euroopa Liidu ühe pressikonverentsi ajal ühte kohta.

Nagu suurem osa filipiinlastest on ka Duterte katoliiklane, kuid see pole tal takistanud uhkeldada oma armuseiklustega. Lisaks kutsus ta ka paavst Franciscust "hoorapojaks", kui kirikupea visiidi ajal liiklusummikud tekkisid.

Märkimisväärne asjaolu, mis võib analüütikute hinnangul selgitada ka tema suhtumist USA-sse ja paavsti, on see, et Duterte on tunnistanud, et lapsepõlves ahistas teda üks USA-st pärit preester. Duterte on ka ise öelnud, et see sündmus on mõjutanud tema hilisemaid poliitilisi seisukohti.

Tema poliitilistel seisukohtadel on olnud juba ka esimesed reaalsed tagajärjed. Hiljuti teatas ta, et soovib pikaaegse liitlase USA-ga "lahutust" ning et riigis paiknevad USA üksused peaksid lahkuma lähima paari aasta jooksul.

Tapeti Duterte "musta nimekirja" kantud linnapea

Reedel teatati, et politsei tappis tulevahetuses Datu Saudi Ampatuani mõjuvõimsa linnapea Samsudin Dimaukomi ja 9 tema ihukaitsjat. Linnapea oli üks neist poliitikutest, keda Duterte on süüdistanud seotuses narkokaubandusega.

Politsei väitel oli tegu põhjendatud operatsiooniga, sest linnapea kolonni kaks autot olevat eiranud politsei peatumismärguandeid ning seal viibinud isikut olevat avanud korrakaitsjate pihta tule. Märkimisväärne on ka see, et politsei kinnitusel surid kõik 10 inimest saadud haavadesse, kui neid haiglasse viidi.

Duterte valiti käesoleva aasta maikuus presidendiks eelkõige tänu oma lubadusele teha lõpp riigis levivale narkomaaniale ja narkokaubandusele. Pärast tema ametisse astumist on narkootikumide vastast võitluse raames ilma kohtupidamiseta tapetud juba tuhandeid inimesi, sealhulgas 1600 inimest politseioperatsioonide käigus. Kriitikute ja inimõigusorganisatsioonide hinnangul pole märkimisväärsel osal tapetutest narkokaubandusega isegi mingit pistmist olnud ning pealekaebamisest ja omakohtust pakatavad õhkkonda on sageli kasutatud ära isiklikeks arveteõiendamisteks.

Duterte kinnitusel on ta koostanud narkokaubandusega seotud ametiisikutest "musta nimekirja", kuhu on praeguse seisuga märgitud 3000 nime. Presidendi sõnul ta seda nimekirja ei avalikusta, sest see "paneks kõik filipiinlased nutma". Küll on aga teada, et innapea Samsudin Dimaukomi oli sellesse nimekirja lisatud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: