Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sindi ajalooline pais kaob kalade heaolu nimel

Foto: ERR

Sindi ajalooline pais kaob, selle lammutamise ja samale kohale loodusliku kärestiku rajamisega alustatakse tuleval või ületuleval aastal. See on oluline samm Pärnu jõestiku elupaikade taastamiseks, millega kaovad takistused kalade jõudmisel kudealadele.

Sinti ehitati kalevivabrik 1832. aastal, kaks aastat hiljem oli ka pais valmis. Seda on ligi kahesaja aasta jooksul mitu korda ümber ehitatud, aga kogu aeg on rajatis olnud kaladele takistuseks. Pais, mis sai oma praeguse kuju 1977. aastal, on aga linna sümbol ja seetõttu on selle lammutamise plaan kohanud suurt vastuseisu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praeguseks on vaidlused vaieldud, lammutamise ja kärestiku rajamise projekt valmis ning kalad saavad peatselt vabalt liikuda. Sintlastel olid eile küll asjameestele mõned küsimused, aga tõsist vastuseisu enam märgata polnud.

"2015. aasta kevadest projekt käib. On kõvasti arvutite taga istutud, kõvasti on mehed mõõdistanud, tööd teinud ja täna oleme jõudnud etappi, kus on võimalik inimestele tutvustada põhiprojekti, mis on ehituse põhiprojekt, millega Sindi pais avatakse," rääkis projekti "Pärnu jõestiku elupaikade taastamine" juht Külli Tammur.

Projektijuht rääkis Sindi paisu avamisest, mis tähendabki selle lammutamist.

"Sindi pais avatakse täielikult ja selle asemele tuleb looduslik tehiskärestik. Järgmine samm on ehituslepingu poole liikumine. Kuna aga tuleb eelnevalt teha keskkkonnamõjude hindamine, mis on juba algatatud ja töös, siis sellega võib kuluda umbes aasta aega. Loodame väga, et ehituslepinguni on võimalik jõuda järgmise aasta samaks ajaks," sõnas Tammur.

Peaprojekteerija Meelis Viirma on selliste töödega veerandsada aastat tegelnud. Praegune töö on siiski eriline oma suuruse poolest.

"Uuringute ja projekteerimise protsess on kõigil nendel objektidel suhteliselt sama: geodeesia, geoloogia, hüdroloogia. Siis on insenertehnilised arvutused, lahendused välja joonistada, läbi kirjutada. Selle poole pealt on protsess sama nagu kõigil teistel. Lihtsalt objekti suurus on see, mis muudab selle asja veidi eriliseks," selgitas Viirma.

Kui kõik läheb plaanide kohaselt, siis 2018. aastal valib ehitaja aja, kui veetase on madal, ja paisu lammutamine algab.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: