Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riik otsib hankega Sindi paisu lammutajat

Sindi pais.
Sindi pais. Autor/allikas: ERR

Sindi paisu avamise ja tehiskärestiku rajamise ehitustöödeks välja kuulutatud riigihange näeb tööde eeldatavaks maksumuseks ette 7,5 miljonit eurot.

1834. aastal valminud Sindi paisu on kahesaja aasta jooksul mitu korda ümber ehitatud ja praeguse kuju sai see 1977. aastal. Pais takistab kaladel vabalt liikuda, kuid selle lammutamine tekitas pikalt vaidlusi. Nüüd on välja kuulutatud riigihange, mis näeb ette paisu avamise kaladele läbipääsuks ning paisu asendamise tehiskärestikuga.

Sindi pais asub Natura 2000 nimekirja kuuluval Pärnu jõe loodusalal jõelõigul, mis kuulub lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimistusse.

Pais takistab püsivalt vee-elustiku levikut ja rännet, mistõttu on mitmete (pool)siirde kalaliikide ning teiste liikide seisund halb või halvenemas. Vee-elustikule aastaringse rände võimaldamine aitab parandada Pärnu jõestiku ja selles elavate liikide seisundit.

Hange näeb ette, et olemasolev betoonpais lammutatakse ulatuses, mis võimaldab paisu asukohta rajada looduslähedase tehiskärestiku. Kärestik kujundatakse selliselt, et kalade üles- ja allavoolu ränne oleks alaliselt tagatud. Samuti on kärestiku kujundamisel arvestatud, et see oleks valdava osa ajast sobiv süstaslaalomi harrastajatele. Kallaste kujundamisega luuakse eeldused puhkealade väljaehitamiseks kärestiku mõlemal kaldal.

Praegusest paisutustasemest sõltuvad veehaarded rekonstrueeritakse nii, et veevarustus oleks tagatud ka edaspidi. Pärnu jõe vasakul kaldal rekonstrueeritakse OÜ Raho kalakasvanduse veehaare ja AS Sindi Lanka veehaare. Paremal kaldal rekonstrueeritakse Kandle tee kinnistute kastmisvee veehaare.

Hanke võitjal tuleb rekonstrueerida ka paisust ülesvoolu asuva Sindi väliujula. Selle kasutatavuse säilitamiseks süvendatakse ujula piirkonnas jõge ning muudetakse ujuvsildade paigutust.

Tegemist on rahvusvahelise riigihankega, kus saavad osaleda kõik hüdrotehnikarajatiste ehitamise kogemusega ehitusettevõtted.

Ehitustööde kestuseks Pärnu jões on planeeritud kaks madalveeperioodi ning kolmas kulub kudealade rajamisele. Kui hankemenetlus jõuab lepingu sõlmimiseni, peab keskkonnagentuur võimalikuks, et Sindi pais avatakse kaladele rändeks juba sel suvel.

Riik ostis Sindi paisu 1,32 miljoni euroga 2015. aastal, et teha algust Pärnu jõe praktiliselt hävinud lõhepopulatsiooni taastamisega, millega Eesti lõhede arvukus kahekordistuks. Paisu avamisel avaneb kaladele praeguse 14 kilomeetri asemel ligi saja kilomeetri pikkune jõelõik ja lisaks kõik Pärnu jõe lisajõed. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: