Uuring: Keskerakonna toetus tõusis, Reformierakonna toetus langes

{{1479366001000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Pöördelised sündmused poliitikas tõstsid novembris enim Keskerakonna ja langetasid Reformierakonna toetust, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Küsitlus toimus 2.-15. novembrini ehk selle sisse jäid nii Keskerakonna esimehe vahetus, valitsuskriis, peaministri umbusaldamine kui uute partnerite võimuläbirääkimised.

Suurima toetusega on hetkel valitsust moodustav ja esimeest vahetanud Keskerakond 29 protsendiga, olles kasvatanud poolehoidu eelmise kuuga võrreldes veel kolme protsendipunkti võrra.

Peaministrile avaldatud umbusalduse järel võimukoalitsioonist välja langenud Reformierakond on 21 protsendiga küll endiselt kindlalt teisel kohal, kuid on võrreldes oktoobriga kaotanud oma toetusest neli protsendipunkti.

Uuringujuht Juhan Kivirähk ütles ERR-ile, et viimased kaks nädalat on olnud Eesti poliitikas väga turbulentne periood, sest Keskerakond sai uue esimehe ning vahetub valitsuskoalitsioon. "Võib-olla järgmisel kuul on muutused veelgi suuremad," prognoosis Kivirähk.

Kolmandal positsioonil on Sotsiaaldemokraatlik Erakond 13 protsendi ja neljandal EKRE 12 protsendi suuruse toetusega. Sotsiaaldemokraatide toetus kasvas oktoobriga võrreldes ühe ja EKRE oma kahe protsendipunkti võrra.

Parlamendierakondadest väikseima toetusega on Vabaerakond ja IRL võrdselt üheksa protsendiga.

Kui Vabaerakonna toetus kuu varasemaga ei muutunud, siis IRL-il õnnestus oma toetust kahe protsendipunkti võrra tõsta ning üheksa protsendi suurune toetus on IRL-ile ka 2016. aasta parim näitaja. Aasta jooksul on nende toetus kõikunud vahemikus neli kuni seitse protsenti.

Uut valitsust moodustavate Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatide ja IRL summaarne toetus on 51 protsenti, opositsiooni jäävate Reformierakonna, EKRE ja Vabaerakonna toetus 42 protsenti. Seega alustaks uus võimukoalitsioon üle pika aja toetusega, mis on suurem opositsiooni omast. Kui valitsusega liituks veel ka Vabaerakond, oleks ülekaal veel suurem (60 versus 33 protsenti).

Turu-uuringute AS küsitles ERR-i uudistetoimetuse tellimusel üle Eesti 1000 inimest nende kodudes. Küsitlustulemustes on esitatud vaid nende vastajate arvamused, kes omasid poliitilist eelistust - see muudab küsitlustulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Võrreldes oktoobriga vähenes erakondlikku eelistust mitte omanud inimeste osakaal 35 protsendilt 31 protsendile.

 
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: