Paet: pingete kasv Arktikas mõjutaks kogu Põhja-Euroopat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Arktika
Arktika Autor/allikas: Timo Palo

Euroopa Parlamendi liige ja Euroopa Liidu Arktika-suunalise poliitika raporti autor Urmas Paet ütles Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjoni ning välisasjade komisjoni ühisistungil, et Arktika on seni püsinud väheste poliitiliste ja julgeolekuliste pingetega piirkonnana ja nii peaks ka tulevikus jääma.

"Arktika geopoliitiline tähtsus on tõusujoones. Kliimamuutuste mõjud ja kasvav konkurents Arktikale ligipääsu küsimuses, loodusvarad ja tihenev majanduslik tegevus on kaasa toonud nii võimalusi kui ka ohte. See kehtib ka julgeolekuvaldkonna kohta," ütles Paet.

Tema sõnul on konstruktiivne rahvusvaheline koostöö Arktika piirkonda iseloomustanud juba pikka aega ning Arktika on seni püsinud väheste pingetega piirkonnana.

"Tahame seda ka tulevikus nii hoida. On oluline, et Arktika geopoliitilised arengud mõjutavad julgeolekuolukorda nii Põhja-Euroopas kui ka laiemalt. EL-il on võimekus väga mitmel viisil panustada julgeoleku väljakutsete lahendamisse ja konfliktide ärahoidmisse Arktikas," ütles ta ning lisas, et EL peaks koostöös liikmesriikidega panustama kriisi ja katastroofi haldamise võimekuse tõstmisse ning otsingu- ja päästetööde taristu arendamisse.

Paet rõhutas, et EL peaks saama Arktika Nõukogu alalise vaatleja staatuse. "See oleks väga loogiline areng, kuivõrd EL on maailma üks suurimaid Arktika keskkonda panustajaid," ütles Paet.

Praegu on Euroopa Liit Arktika Nõukogus ajutine vaatleja.

Urmas Paet on koos Soome europarlamendi saadiku Sirpa Pietikäineniga EL-i Arktika-suunalise raporti autor. Nende hinnangul on vaja välja töötada senisest sidusam EL-i Arktika piirkonna suunaline poliitika, mis hõlmaks endas nii strateegiat kui ka konkreetset tegevuskava, kuidas EL edaspidi Arktika küsimustega haakub.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: