Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi peaministri õnnitluskiri Trumpile on osaliselt salastatud

{{1479974789000 | amCalendar}}
Rootsi peaminister Stefan Löfven.
Rootsi peaminister Stefan Löfven. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rootsi ajaleht Aftonbladet avaldas õnnitluskirja, mille peaminister Stefan Löfven saatis USA presidendivalimised võitnud Donald Trumpile. Telefoni teel rääkisid Trump ja Löfven kolmapäeval.

Tähelepanuväärne on see, et kuigi valitsusametnikud lubasid ajalehel kirja koopiaga tutvuda, oli suur osa kirja sisust tsenseeritud ning seega jääb osa Löfveni sõnumist uuele USA presidendile avalikkuse jaoks saladuseks, vahendas The Local.

"Õnnitlen Teid Rootsi valitsuse poolt Ameerika Ühendriikide presidendiks valimise puhul," alustas Löfven kirja. "Rootsi väärtustab ulatuslikku koostööd meie riikide vahel. Meie pikaaegsed suhted said alguse kaua aega tagasi ning need põhinevad ühistel huvidel."

Kaks järgmist lõiku on aga ametnikud musta värvi alla peitnud ning järgmises loetavas lõigus kirjutab Rootsi peaminister juba järgnevat: "Ma loodan, et Rootsi ja Ameerika Ühendriigid saavad jätkata laialdaste ja põhjalike kahepoolsete suhete arendamist meie riikide vahel. Austusega, Stefan Löfven."

Aftonbladeti kinnitusel põhjendasid valitsusametnikud salastamist väitega, et üle kriipsutatud lõigud võivad avalikustamise korral segada Rootsi välissuhteid.

Sarnast põhjendust kasutati novembri alguses, kui välisministeeriumist saadeti Aftonbladetile kaks Washingtoni saatkonna poolt koostatud raportit, mis analüüsisid nii Trumpi kui ka Hillary Clintoni võidu mõju USA-Rootsi suhetele. Ka nende raportite sisu oli osaliselt kinni kaetud, et vältida "Rootsi ja teise riigi suhete kahjustamist", kusjuures Trumpi puudutavas raportis oli oluliselt rohkem tsenseeritud lauseid kui Clintoni omas.

Ajaleht juhib tähelepanu ka sellele, et näiteks kunagise peaministri Fredrik Reinfeldti poolt 2012. aastal Barack Obamale saadetud õnnitluskiri avalikustati täies mahus.

Löfven ootas pikka aega võimalust rääkida Trumpiga ka telefoni teel, kusjuures tema Taani kolleegil Lars Lokke Rasmussenil õnnestus seda teha juba tükk aega tagasi. Rasmusseni puhul on teada ka see, et viimane rääkis Trumpiga üsna pikalt julgeolekust.

Rootsi meedias aga spekuleeritakse praegu, et tõenäoliselt puudutasid kinni kaetud lõigud Venemaad ja seda, mida võivad järeleandmised Moskvale tähendada Rootsi julgeoleku jaoks. 

Löfven ja Trump pidasid telefonivestluse kolmapäeval

Rootsi peaminister Stefan Löfven vestles Trumpiga telefoni teel kolmapäeval ja sai temalt kutse isiklikule kohtumisele tulevase Ühendriikide visiidi ajal, vahendas BNS valituse teadaannet.

Löfven õnnitles Trumpi valimisvõidu puhul ning rõhutas Rootsi ja Ühendriikide heade suhete tähtsust.

Trump kinnitas omakorda, et näeb kõiki võimalusi tiheda koostöö jätkumiseks.

Peaministri pressinõunik ütles ajalehele Aftonbladet, et algatus telefonivestluseks tuli Trump poolelt ja USA visiiiti pole veel kavandatud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: