Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mart Kadastik ja Margus Linnamäe lahendasid tüli kohtuväliselt

Mart Kadastik Postimees/Scanpix
Mart Kadastik Postimees/Scanpix

Postimehe kunagine peatoimetaja ja AS-i Eesti Meedia endine juht Mart Kadastik ning Eesti Meedia omanik Margus Linnamäe jõudsid omavahel Kadastiku elulooraamatust tekkinud tülis kohtuvälisele kokkuleppele.

Kadastik ütles ERR-ile, et ta võttis eelmisel nädalal tagasi kohtuhagi Eesti Meedia vastu, kes oli lepingut rikkudes lõpetanud väljamaksed tema pensionifondist, samuti hagi Juku-Kalle Raidi ja raamatupoe Apollo vastu, kes oli andnud välja ja levitanud trükist, mis oli koostatud artiklitest, mille avaldamiseks ei olnud Raidil autori nõusolekut.

"Kohtulikud arutelud nendes kaasustes pidanuksid algama detsembris. Ent juriidiline vaidlus kaotas minu jaoks mõtte pärast seda, kui Eesti Meedia omanik Margus Linnamäe oli lõpetanud Juku-Kalle Raidi aktsiooni rahastamise ja taastanud väljamaksed minu pensionifondist," märkis Kadastik.

Kadastiku sõnul võttis ta mõlemad hagid tagasi üheaegselt, sest sisuliselt oli tegemist ühe ja sama konfliktiga, mille keskmes oli tema raamat "Nüüd ma siis kirjutan".

"Küllap jõudsime mõlemad Margus Linnamäega äratundmisele, et omakohus ega kohus ei ole parim viis ühegi raamatu ilmumisele reageerimiseks. Seepärast leppisime kohtuväliselt kokku viisakamas kooseksisteerimises ja varasemate lepingute täitmise jätkamises. Rahu, kauemaks kui ainult jõuludeks, vajab ka Postimees, keda olnu ja oleva vastasseis on asetanud üsna piinlikku olukorda," nentis Kadastik.

Kadastiku sõnul on mõistlikum respekteerida teineteist selle hea eest, mida kumbki on teinud ja ja püüda unustada see, mis on teinud haiget. "Aeg teeb niikuinii oma töö. Aeg on ka kõige parem töö hindaja," tõdes ta.

Kadastiku kinnitusel taastati kokkuleppe tulemusel talle ka tööandja 10 000 euro suuruse pensioni maksed. "Tööandja pension oli üks tingimus suures kokkuleppes, millega Linnamäe üldse sai Eesti Meedia ainuomanikuks ehk omandas 100 protsenti aktsiaid," kinnitas ta.

"Firmapensioni maksmine mulle oli Heldur Tõnissoni tahe, vastava fondi moodustas Eesti Meedia eelmine omanik Schibsted. Kõik fondi kogutud rahad kanti ettevõtte kuludesse 2013. aastal, seega ei mõjuta minu pensionimaksed vähimalgi määral Eesti Meedia tänast majandusseisu," kinnitas Kadastik.

Algselt lubas Eesti Meedia Kadastiku vastu tema raamatus väidetavalt avaldatud ärisaladuste avaldamise tõttu kohtusse hagi esitada, kuid seda ei teinud.

"Kes on raamatu läbi lugenud, teab, et seal ei ole mingeid ärisaladusi," märkis Kadastik.

Samuti ei tähenda Kadastiku kinnitusel Juku-Kalle Raidi vastu esitatud hagi tagasivõtmine seda, et ta aktsepteerib tema õigust avaldada ENSV ajal ilmunud artikleid autori nõusolekuta.

"Võib väidelda selle üle, kas 80. aastatel avaldatud artiklite autoriõigused kuuluvad ajakirjanikule või lehe väljaandjale, antud juhul kirjastusele Perioodika, kes oli ajalehe Edasi väljaandja. Kindlasti mitte ei kuulu nende artiklite – milline ka ei oleks nende sisu - avaldamise õigused Juku-Kalle Raidile. Aga käesoleval juhul ei otsinud ma lahendust õigusteoreetilisele probleemile. Lahendust vajas üks teine probleem. Sellele leidsimegi lahenduse," ütles Kadastik.

Elulooraamat põhjustas palju pahandust

Kadastiku elulooraamatu "Nüüd ma siis kirjutan..." ilmumine käivitas ahela, mis viis selle lülid kohtult abi otsima.

Nii üllitas ajakirjanik ja seltskonnaaktivist Juku-Kalle Raid kirjastuses Ema & Isa omakorda Mart Kadastiku 1980. aastatel varjunime all kirjutatud tekstidest koosneva teose "Paradokside puntras".

Raidi kinnitusel tuli idee "Paradokside puntras" väljaandmiseks temalt ning raha küsis ta selle kirjastamiseks Eesti Meedia omanikult Margus Linnamäelt. Raidi teost jagati alguses Linnamäele kuuluvas Apollo raamatupoeketis tasuta koos Kadastiku raamatuga, kuid hiljem ühe euro eest.

Kadastik leidis, et Raid on oma teosega rikkunud tema isiku- ja autoriõigusi ning pöördus Raidi ja Apollo vastu kohtusse.

Eesti Meedia kinnitas ERR-ile varem, et esitab Kadastiku vastu kohtusse omakorda hagi, kuna Kadastik on meediaettevõtte hinnangul oma elulooraamatus avaldanud konfidentsiaalset teavet.

Tüli haripunktis lõpetas Eesti Meedia Kadastikule tööandja pensioni maksmise, mistõttu Kadastik pöördus kohtusse ja nõudis pensionimaksete taastamist.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: