Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja andis mõista, et Brüssel ei pea Castrot diktaatoriks

Fidel Castro 2004. aastal.
Fidel Castro 2004. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon lükkas esmaspäeval tagasi kriitika, mis puudutas Brüsseli liiga sõbralikuks peetud järelehüüet Kuuba diktaatorile Fidel Castrole. Komisjon president Jean-Claude Junckeri isikus jäi oma seisukohale, et "Castro näol oli paljude jaoks tegu kangelasega" ning et Komisjoni hinnangul polnud tegu diktaatoriga.

Laupäeval tehtud avalduses teatas Juncker, et Castro oli "üks eelmise sajandi ajaloolisi isikuid" ning et "maailm on kaotanud mehe, kes oli paljude jaoks kangelane".

"Ta muutis oma riigi suunda ning tema mõju ulatus palju kaugemale. Fidel Castro jääb üheks 20. sajandi revolutsiooniliseks isikuks. Tema pärandile annab hinnangu ajalugu," lisas Euroopa Komisjoni president.

Pärast avaldust tabas Junckerit aga kriitika ning Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas pidi ka esmaspäeval toimunud pressikonverentsi ajal oma ülemuse sõnakasutust põhjendama. Kõneisiku sõnul otsustas Junckeri Kuuba liidri surma kommenteerides "tasakaalustatud lähenemise kasuks, milles rõhutati Fidel Castro ajaloolist teekonda".

Küsimusele sõna "kangelane" kasutamise kohta, vastas Schinas, et Juncker ei öelnud mitte lihtsalt "kangelane", vaid hoopis "kangelane paljude jaoks". Pressiesindaja lisas, et avaldus oli "üsna sarnane USA presidendi Barack Obama omale", sest ka selles märgiti, et Castrole annab hinnangu ajalugu.

Kui Tšehhi teleajakirjanik Bohumil Vostal tuletas meelde Castro võimu ajal tapetud ja vangistatud inimesi ning seda, et Castro toetas muuhulgas ka Nõukogude Liidu tegevust 1968. aastal Tšehhoslovakkias, vastas Schinas, et see oli ajakirjaniku sõnavõtt oli "pikk nimekiri hinnangutest".

"Kui liikuda sellele territooriumile, siis tuleb seda teha ajaloolisest vaatenurgast, globaalsest vaatenurgast, mitte kitsast vaatest reaalsusele, nagu teie seda äsja tegite," sõnas Komisjoni pressiesindaja.

Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini tegi samuti laupäeval avalduse, milles ta saatis "südamlikud kaastundeavaldused" Kuuba presidendile, Fideli vennale Raul Castrole, ning teatas, et Fidel Castro oli "sihikindel mees ja ajalooline isik".

Kui Junckeri ja Mogherini avaldused olid pigem positiivsed, siis näiteks Euroopa Komisjoni kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi Twitteri-postitus oli hoopis teise tooniga.

"Fidel Castro oli diktaator, kes rõhus oma rahvast 50 aastat. Imelik on kuulda täna kõiki neid järelehüüdeid uudistes," kirjutas Malmström laupäeval.

Kui pressiesindajalt Schinaselt küsiti, kas Euroopa Komisjon peab Castrot diktaatoriks, ütles ta, et Komisjoni seisukohta on Juncker ja Mogherini juba oma avaldustega väljendanud.

"Võib-olla Kuubal ei olnud sõnavabadust, kuid Komisjonis see on," lisas ta vihjates justkui Malmströmi avaldusele.

Samuti rõhutas Schinas, et kahe ametlike teate sõnastus oli väga põhjalikult kaalutud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: