Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus: maksuamet küsis äriühingult tasumata maksusummalt liiga suurt intressi

{{1480941416000 | amCalendar}}
Maksu- ja tolliamet
Maksu- ja tolliamet Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna halduskohus leidis esmaspäevases kohtuotsuses, et tähtpäevaks tasumata maksusummalt 0,06-protsendilise päevamääraga intressi nõudmine on põhiseadusega vastuolus ja vastav intressimäär ei tohi olla suurem kui 0,03 protsenti päevas. Kohus rõhutas, et maksuintressi eesmärk ei tohi olla varjatud karistuse kehtestamine või riigile lisatulu tootmine.

Halduskohtule esitas kaebuse äriühing, mis oli viivitanud 71 690,79 euro suuruse maksuvõla tasumisega, mistõttu kohustas maksu- ja tolliamet seda tasuma 30 418,40 eurot intresse, lähtudes maksukorralduse seaduses sätestatud intressimäärast 0,06 protsenti päevas, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR.ee-le.

Halduskohus asus seisukohale, et 0,06-protsendiline intressimäär on ebamõistlikult kõrge ning maksuintressi eripärase eesmärgiga sellist intressimäära õigustada ei saa.

Kohus tõi välja, et kuivõrd ettevõtjast maksukohustuslase poolt tasutud maksuintress on käsitatav ettevõtlusega mitte seotud väljamaksena ning seeläbi kuulub ka veel maksustamisele tulumaksuga, kujuneb maksukohustuslase poolt tähtajaks tasumata jäetud maksusummalt arvestatavaks tegelikuks intressikuluks kehtiva seaduse kohaselt 26,28 protsenti aastas.

Halduskohus möönis, et maksuintress peab kompenseerima riigile maksutulu seaduses sätestatust hilisema laekumise, motiveerima maksumaksjat makse õigel ajal tasuma ja kompenseerima maksumenetluse kulusid. Ent praegu seadusega kehtestatud intressimäär on neidki eesmärke arvestades liiga suur.

Kohus analüüsis pärast 1. juulilt 2002 ehk pärast praeguse maksuintressimäära kehtestamist toimunud rahaturu intressimäärade muutumist ning leidis, et makseintressi kehtestamise eesmärgid on täidetud ka juhul, kui intressimääraks on 0,03 protsenti päevas, mis tähendaks reaalselt aastas 10,95-protsendilist intressikulu.

Otsusega algatas halduskohus intressimäära kehtestava maksukorralduse seaduse § 117 lõike 1 osas põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse, mille tulemusena peab lõpliku seisukoha kehtestatud maksuintressi määra põhiseadusele vastavuse osas võtma riigikohus põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse korras.

Kaebuse esitanud äriühingu esindajaks on advokaadibüroo RASK advokaat Villy Lopman. Äriühingu enda nime advokaadibüroo ei avalda.

Halduskohtu otsuse saavad pooled vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 30 päeva jooksul, alates riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve korras tehtud lahendi kuulutamisest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: