Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lõuna-Eestis kogub hoogu kultuuriturism

Võrreldes kümne aasta taguse ajaga seovad Lõuna-Eesti turismiettevõtted oma tegevust üha enam kohapeale kultuuriruumiga. See tähendab et turismi arendamisel keskendutakse Lõuna-Eestis just pereturismile ning pärimusele.

Setomaal toimunud Lõuna-Eesti turismikonverentsil arutletigi selle üle, kuidas arendada pärimusel põhinevat turismi nii, et see ei kahjutaks kohalikku kultuuriruumi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lõuna-Eesti turism haarab kuute maakonda, kuhu jääb ka koloriitne läbilõige Eesti pärimuskultuuri ruumidest.

"Meil on Setomaa, Mulgimaa, Võrumaa, Soomaa, Peipismaa, et nii palju põnevaid eripäraseid kohti," ütles SA Lõuna-Eesti Turism juhataja Ene Reedi.

Selleks, et kõiki neid piirkondi paremini turundada on kohapealsed turismiühendused töötanud välja piirkonna turismimarsuudid nagu näiteks Sibulatee või Seto Külävüü.

"Ja täna need tulemused on näha, et inimesed tulevad just nimelt ka välismaalt, mitte ainult Eesti enda inimesed vaid ka väliskülastajad, kes tulevadki seda piirkonda vaatama, seda eripärast kultuuri vaatama, seda tahetakse näha ja meil on mida näidata," lisas Reedi.

Sellisel pärimuskultuuril põhineva turismi suurimaks väljakutseks on aga hoida tasakaalu, kus pärimus ei muutuks atraktsiooniks. Ehk teisisõnu ei tekiks sellist olukorda nagu ühel setode jaoks olulisel kirikupühal, Paasapäeval, mille lahutamatuks kultuuriliseks osaks on lähedate haudadel söömine ja joomine.

"Külalise jaoks on see sinu igapäeva elu põnev kogemus ja siis on see, et kuidas kogukond saaks elada oma elu, säravate silmadega ja samas tahab seda pakkuda ka külalisele," ütles MTÜ Setomaa Turism juhataja Ülle Pärnoja.

Üheks võimaluseks on piirata näiteks külastajate arvu

"Et näiteks kui me paneme sündmuseid kalendrisse siis me kirjutame sinna juurde, et näiteks Päädnitsa päevale palun tulge väikeste gruppidega ja austage kohalikke kombeid, et me ei oota sinna bussi täis inimesi, sest me lihtsalt pole võimelised vastuvõtma neid," märkis Pärnoja.

Tänasel Lõuna-Eesti turismikonverentsil anti üle ka "EHE Lõuna-Eesti" parim turismisündmus, mille pälvis Viljandi pärimusmuusika festival ning parim turismiobjekt, mille sai hiljuti avatud Eesti Rahva Muuseum.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: