Haapsalu lasteaed hakkab päikesepaneelidega toodetud elektrit müüma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Haapsalu lasteaed Vikerkaar sai Eesti-Šveitsi koostööprogrammi toel oma katusele 23-kilovatise koguvõimsusega päikesepaneelid, millega toodetud elektri ülejääki hakatakse tulevast aastast müüma.

Eelmisel aastal rekonstrueeritud lasteaia katusel olid päikesepaneelid juba varem, kuid neid oli vaid nii palju, et soojendada lasteaia tarbevett. Nüüd võivad lapsed olla uhked, et nende lasteaiast saab Läänemaa suurim võrguettevõttele päikesenergiat müüv tootja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõike energiat lasteaed ise ära ei tarbi juba sellepärast, et selle tööaeg ei ole alati siis, kui päike on üleval. Nii et energiat jääb üle ja Eesti on sellised seadused kehtestanud, et taastuvenergia on meil väga hinnatud ja võrguettevõtjad on kohustatud seda ostma," selgitas Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman.

Vikerkaar on tähelepanuväärne lasteaed ka selle poolest, et katlamajast tulevat soojust seal peaegu ei kasutata. Laste jaoks kütab toa soojaks õues mänguväljaku all asuv maaküttesüsteem.

Uute päikesepaneelide koguvõimsus on 23 kilovatti. Kuigi Eestis on pikk pime periood ja ka valgel ajal, mil taevast katavad pilved, on paneelide tootlikkus maksimumist märksa väiksem, usub Peeter Vikman siiski, et olulise aja aastast on neist kasu.

"Energiat tuleb päikesest ka siis, kui suve ei ole. Meie oleme arvestanud sellise rusikareegliga, et kui tänavavalgustust tuleb põletada neli tuhat tundi aastas, siis päikest peaks ka umbes sama palju olema," ütles Vikman.

Linnavalitsus loodab, et oma energiavajaduse katmine päikesest toodetava elektriga ja ülejäägi müük tähendavad aasta lõikes lasteaia jaoks kokku kahe kuni kolme tuhande eurost rahalist võitu.

Elektrimüügileping sõlmitakse lähiajal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: