Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Puka vald on ummikus - puudub vallavanem ja ühinemisplaanid on takerdunud

Foto: ERR

Puka vald Valgamaal on jõudnud ummikusse, sest omavalitsusel pole ei vallavanemat ega tema kohusetäitjat ning valla juht vahetub viimase aasta jooksul juba kolmandat korda. Ummikus on ka ühinemisplaanid, sest ainsale ettevalmistatud liitumisele Elva suuromavalitsusega hääletas Puka volikogu viimasel hetkel vastu.

1600 elanikuga Puka vald on ühinemisläbirääkimistel olnud üsna ebakindel partner - kuna osa volikogu liikmeid muutis viimasel hetkel meelt, hääletati maha juba allkirjastamisvalmis ühinemislepe Elva suuromavalitsusega ja teisi võimalusi pole põhjalikumalt arutletudki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on seda aastat veel 16 päeva järgi. On võimalik, et Puka vallavolikogu otsustab kiiresti, et me ikkagi jätkame Elva suunas läbirääkimisi, mis tagab ka meile raha ühinemistoetusest. Järgmine variant on sundliitmine," ütles Puka vallavolikogu liige, tagandatud vallavanem Andrus Looskari.

Teine osa volikogu liikmeid leiab, et tegelikult soovib rahvas jagada Puka valla külade kaupa kolmeks - Tõrva, Elva ja Otepää suunas.

"Näiteks Soontaga küla ümber on olnud pinged, kus külal pole lastud minna. Ja neid pingeid on poliitikud püüdnud järjest üles tõmmata ja süvendada. Meie arvamus on küll see, et pinged tuleks ühel hetkel lõpetada ja lubada igaühel valida see suund, mis neile meelepärane on. Kui me samamoodi jätkame ja vägisi koos oleme, kas see saab olla hea tulemus?" arutles Puka volikogu liige Heikki Kadaja.

Arutlusaega pole aga enam jäänud. Volikogu otsusel jäi Puka taas ka vallavanemata - ametisse ei nimetatud kohusetäitjat ega kuulutatud välja ka uut konkurssi.

Volikogu liikmete omavahelised vastuolud kurnavad Pukat juba pikka aega.

"Volikogus on selle valimisperioodi jooksul tekkinud erinevad seltskonnad ja leerid, kes pole suutnud omavahel kokkuleppeid saavutada. See on viinud vallavanemate vahetuseni ja ka kahjuks selleni, et haldusreformis pole suudetud sõlmida ühtki kindlat kokkulepet, millise poolega ühineda. Ja kahjuks täna on nii, et Puka võib olla Valgamaal üks valdadest, kes tuleb sundliita," tõdes Valga maavanem Margus Lepik.

Umbusaldatud vallavanem on mures, et nüüd jääb Pukal saamata ühinemistoetusega kaasnev raha.

"Ka meie selja taga asuv Puka vana koolimaja oleks saanud 125 000 eurot otsest investeeringutoetust ja ka Aakre lasteaed-algkool koos rahvamajaga oleks saanud sama suure summa," ütles Looskari.

Teine pool volikogust on aga seda meelt, et liituda raha pärast pole vaja."Mina ei leia, et peaeesmärk peaks olema saada raha, vaid et kodanikele tekiks sobiv ja jätkusuutlik omavalitsus," ütles Kadaja.

Millal Puka vald uue vallavanema saab, ei osanud öelda ka volikogu esimees Aleksander Sven Esse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: