Jaapani valitsus kiitis heaks rekordilise kaitse-eelarve ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaapani kaitseväelased marssimas.
Jaapani kaitseväelased marssimas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Peaminister Shinzo Abe valitsus kinnitas neljapäeval Jaapani seni suurima aastase kaitse-eelarve; otsuse taustal on Põhja-Koreast lähtuv tuuma- ja raketioht ning territoriaaltüli Hiinaga

Kabinet kiitis aprillis algavaks rahandusaastaks heaks kaitsekulud 5,13 triljoni jeeni ehk 41,79 miljardi euro ulatuses, mis on 1,4 protsenti rohkem algsest eelarvest praegusel rahandusaastal.

Kaitse-eelarve kasvab viiendat järjestikust aastat, peegeldades Abe püüdlusi ehitada üles Jaapani relvajõude, mille funktsioon on Teisest maailmasõjast saadik põhiseaduse kohaselt vaid enesekaitseline.

Abe, kes on üritanud läbi suruda põhiseadusmuudatusi, toetas jõuliselt uusi sel aastal jõustunud julgeolekualaseid seadusi, mis esmakordselt pärast sõja lõppu lubavad Jaapani sõjaväel võidelda ka piiri taga.

Jaapan on pidevas valmisolekus Põhja-Korea suhtes, mis on sel aastal korraldanud kaks maa-alust tuumakatsetust ja tulistanud välja enam kui 20 raketti.

Uus eelarve näeb ette ballistiliste rakettide vastase tõhustamist, eraldades uute püüdurrakettide tarvis, mida töötatakse välja koos Ühendriikidega.

Kaitsekuludes peegeldub ka Tokyo otsustavus kaitsta Jaapani kontrolli all olevaid asustamata Senkaku (hiinapäraselt Diaoyu) saari Ida-Hiina meres.

Ministeerium teatas, et eraldab vahendeid jälgimisoperatsioonide tõhustamiseks ja ülekaalu säilitamiseks õhus ja merel, et seista vastu rünnakutele "saartepiirkonnas".

Lisaks kavatseb julgeolekut saarte ümber suurendada ka Jaapani piirivalve, eraldades rekordilised 210 miljardit jeeni kahe uue patrullaluse soetamiseks ja 200 täiendava piirivalvuri palkamiseks merepiiri valvamisse.

Augustis nimetas Abe kaitseministriks oma lähedase liitlase ja rahvuslike vaadetega Tomomi Inada, kes on tuntud Yasukuni sõjaohvrite pühamu sagedase külastajana.

Jaapan on ka tihendanud sidemeid Filipiinide ja teiste Kagu-Aasia riikidega, kellel on Lõuna-Hiina meres omad vaidlused Pekingiga.

Kaitsekulud moodustavad osa rekordilisest 97,5 triljoni jeeni suurusest riigieelarvest, mida parlament hakkab arutama järgmise aasta alguses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: