Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politico prognoosis eeloleva poliitika-aasta võitjaid ja kaotajaid

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Väljaanne Politico avaldas oma veebilehel loetelu tuleva aasta võitjatest ja kaotajatest, kus esimeste poolel on näiteks Venemaa president Vladimir Putin ja Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen, kaotajate seas aga Saksa kantsler Angela Merkel ja NATO.

Võitjate nimistus on Suurbritannia peaminister Theresa May, kellel on Politico hinnangul mitmeid põhjuseid rõõmu tunda.

"Kui Suurbritannial Brexiti-kõnelused hästi lähevad, saab temast rahvuskangelane. Kui Euroopa Liit käitub karmilt, on tal kerge end kujutada kui lahingus olevat Suurbritanniat, kes tegeleb reetlike mandri-eurooplastega. May võib endast kujundada uue Margaret Thatcheri ja välja kuulutada üldvalimised," põhjendas väljaanne.

Hea aasta peaks ootama ka Euroopa Liidu prantslasest Brexiti-läbirääkija Michel Barnieri. "Kui tal õnnestub britte pitsitada, armastavad teda Prantsuse valijad ja ta võib saada tähtsa rolli ükskõik millises Prantsuse paremtsentristlikus valitsuses. Kui aga brittidel õnnestub Brüsseliga soodne lepe saavutada, saab Barnier kogu süü oma Belgia kolleegi Guy Verhofstadti kaela ajada," põhjendab Politico.

Võitjaks prognoositakse ka Venemaa presidenti Vladimir Putinit: "Tema sõjalised manöövrid Ukrainas ja Süürias on taastanud tema Moskva-matšolikkuse ning demokraatlikud meeleavaldused Läänes näitavad lihtsalt seda, milline kamp käsi laiutavaid nannipunne seal on".

Politico arvates võib Venemaa majandus küll isolatsioonis olla, kuid Putin saab end Kremlis väga turvaliselt tunda.

Veel tuuakse välja Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen, kellel on 2017. aasta presidendivalimiste tõttu oodata ohtralt eetriaega ja kajastust ning kelle partei normaliseerimine on talle igal juhul triumf.

Samuti on plusspoolel Suurbritannia välisminister Boris Johnson, kes saab oma pidevate diplomaatiliste apsude tõttu ohtrate pilgete osaliseks, kuid paljud valijad leiavad, et tegelikult räägib Johnson tõtt. "Blondi Borisiga saab nalja. Ta paneb ka teised välisministrid end hästi tundma. Ta haarab avalikkust kaasa".

Võitjana näeb Politico ka Itaalia poliitikuid Silvio Berlusconit ja Beppe Grillot. Pärast ekspeaminister Matteo Renzi läbikukkumist referendumil võib Berlusconi hellitada lootust tuleval aastal taas tippu tõusta. Samal ajal saab Viie Tähe Liikumist vedav Grillo rõõmustada Renzi kaotuse üle, jäädes ise opositsiooni - parimasse rünnakukohta.

Kaotajatena toob Politico välja Itaalia uue peaministri Paolo Gentiloni, kelle ametiaeg võib jääda lühikeseks, ning endise Belgia peaministri Guy Verhofstadti, kes koos Barnieriga ELi poolelt Brexiti läbirääkimisi juhib.

Samuti ei tõota uus aasta head Saksamaa kantslerile Angela Merkelile. Saksamaal on sügisel valimised ja kuigi kantsler Merkel võib võita, hakkavad tema kestale "ilmuma roosteplekid," kirjutab väljaanne, viidates paljude valijate pahameelele tema immigratsioonipoliitika üle .

Kehva aastat prognoosib Politico ka NATOle, mille paljud liikmesriigid ei panusta kaitsesse isegi nõutavat kaht protsenti SKTst. Seetõttu "näeb NATO murettekitavalt alatoitunud välja", leiab väljaanne.

Välja tuuakse ka Süüria rahvas, kellel ei ole tulevast aastast ilmselt midagi head oodata, ning Hispaania puhkusepiirkonnad, mis on olnud Briti kehvema sisssetulekuga turistide meelispaigaks. Nüüd, mil naela väärtus on kukkunud, kulutavad turistid seal vähem raha ning kuurortide kasumid kukuvad.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: