Duterte muutis USA baaside osas oma seisukohta

Filipiinide president Rodrigo Duterte.
Filipiinide president Rodrigo Duterte. Autor/allikas: Czar Dancel/Reuters/Scanpix

USA uuendab ja laiendab sel aastal sõjaväebaase Filipiinidel. President Rodrigo Duterte on varem öelnud, et tahab USA sõdurite lahkumist riigist, kuid lubas nüüd liitlase plaane austada, kinnitas Filipiinide kaitseminister.

Delfin Lorenzana kinnitas, et president Duterte lubas austada kõik olemasolevaid USA-ga sõlmitud kokkuleppeid, vahendas BBC.

Plaanide kohaselt ehitab USA Filipiinidel vähemalt kolme asupaika kasarmuid, laohooneid ja lennuradu.

Kahe riigi kaitsepakti alusel on USA-l sõdurid viies Filipiinide sõjaväebaasis. Tugevdatud kaitsekoostöö kokkulepe (EDCA) allkirjastati 2014. aastal ja see võimaldab USA-l hoida sealsetes baasides laevu, sõjalennukeid ja sõjaväelasi, samuti varustust humanitaar- ja mereoperatsioonide jaoks.

"EDCA kehtib endiselt," ütles Lorenzana pressikonverentsil.

Oktoobris ütles Duterte, et tahab USA vägede lahkumist riigist kahe aasta jooksul.

USA on Filipiinide pikaaegne liitlane.

Eelmisel nädalal tegi USA senati relvajõudude komisjoni esimees, senaator John McCain ettepaneku eraldada USA jõududele ja nende liitlastele Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas 7,5 miljardit dollarit.

Alates ametisse astumisest möödunud aasta juunis on Duterte tekitanud Washingtonis ärevust, öeldes, et soovib USA asemel arendada suhteid pigem Hiinaga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: